bitbond logo

 

Niemal 3 000 000 zł pożyczek, na które składają się użytkownicy z ponad 120 krajów – tak w skrócie można określić to co w ciągu trzech lat osiągnął Bitbond, globalny lider na rynku oferujący pożyczki społecznościowe (peer-to-peer) dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Liczby pokazują, że tradycyjna bankowość powinna coraz mocniej spoglądać na to co dzieje się w branży fintech. Pożyczki społecznościowe to również szansa na wyeliminowanie w dłuższej perspektywie nieuczciwych firm lichwiarskich, których ogłoszenia można spotkać niemal na każdym słupie.

 

Bitbond rozpoczął swoją działalność w lipcu 2013 roku i działa głównie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Do dnia dzisiejszego przez platformę udzielonych zostało ponad 1400 pożyczek, na łączną sumę wartą blisko 3 000 000 zł. Dzięki zastosowaniu modelu peer-to-peer, przedsiębiorcy uzyskują szansę na zdobycie atrakcyjnej finansowo formy wsparcia swojego przedsiębiorstwa. Natomiast inwestorzy zarabiają na stopach procentowych. W swojej działalności Bitbond podąża za swoją misją, którą jest uczynienie finansowania przedsiębiorstwa i inwestowania sprawą globalną.

 

bitbond1

Źródło: Bitbond.com

 

Najważniejszym ułatwieniem dla każdej ze stron jest minimalizacja kosztów walutowych dzięki zastosowaniu waluty Bitcoin oraz technologii blockchain. Rozliczając się w ten sposób zarówno pożyczkobiorca, jak i pożyczkodawca nie potrzebują dostępu ani do internetowych kantorów, ani do banku.

 

Wykorzystując kryptowalutę Bitcoin oraz technologię blockchain jako sieć płatności, Bitbond zapewnia dostęp do finansowania podmiotów zarówno rynków wschodzących, jak i tych już rozwiniętych. Dodatkowo, Bitbond stosuje innowacyjny, niezależny od biura kredytowego system scoringowy, opierający się w głównej mierze o dane z kont internetowych pożyczkobiorcy. We wrześniu tego roku, na konferencji Finovate w Nowym Jorku, firma przedstawiła nowy, zautomatyzowany mechanizm scoringowy dla MŚP – przede wszystkim sprzedawców online. (LINK)

 

Perspektywa pożyczkobiorcy

 

Aby zostać zweryfikowanym pożyczkobiorcą, należy wypełnić aplikację, która zajmuje do 15 minut i nie sprawia problemów. Należy z powodzeniem przejść weryfikację wideo, polegającą na przedstawieniu swojego dokumentu tożsamości a także przesłać dokumenty potwierdzające adres zamieszkania oraz obecną sytuację finansową (np. wycinek płacy od pracodawcy). Następnym krokiem jest połączenie min. 2 kont internetowych (np. Facebook, LinkedIn, PayPal, eBay). Przede wszystkim na tej podstawie określana jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. Następnie, każdy aktywny pożyczkobiorca na platformie otrzymuje swój rating (A – F), który jest oznaczeniem zdolności kredytowej.

 

Perspektywa inwestora

 

W celu rozpoczęcia inwestowania przez platformę Bitbond, jedynym wymogiem jest weryfikacja online, polegająca na 2-3 minutowej sesji z agentem w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Następnie wystarczy doładować swoje konto i rozpocząć inwestowanie. Dostępne jest także narzędzie AutoInvest polegające na automatycznym inwestowaniu według wskazanych kryteriów.

 

W związku z tym, że kurs Bitcoina ulega częstym wahaniom, Bitbond oferuje dwa typy pożyczek w celu uniknięcia ryzyka z tym związanego:

 

A)    Pożyczki BTC – pożyczając 1 BTC, pożyczkobiorca oddaje 1 BTC + odsetki

B)   Pożyczki USD – w tym przypadku Bitcoin używany jest tylko i wyłącznie jako sieć płatności. Użytkownik biorąc pożyczkę w wysokości 1000 USD, otrzymuje jej ekwiwalent w bitcoinach, po czym należy zwrócić również 1000 USD + odsetki w bitcoinach (niezależnie od kursu Bitcoina w danym momencie).

 

(Trochę o pożyczkach p2p w btc)

 

Koncepcja pożyczek społecznościowych występuje na polskim rynku od paru lat. Polega ona na zawieraniu transakcji bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi. Inaczej mówiąc jest to udzielanie pożyczek ludziom przez ludzi.

 

Bitcoin umożliwia globalne, transgraniczne udzielanie pożyczek – nie byłoby to możliwe pod względem ekonomicznym z taką walutą, jak chociażby Polski Złoty (PLN). Dla przykładu weźmy pożyczkobiorcę z Brazylii, którego sfinansowali inwestorzy z Polski, Japonii oraz Anglii. Każdy z tych inwestorów musiałby zrobić tradycyjny przelew w swojej lokalnej walucie do Brazylii, co zajęło by co najmniej 1 tydzień i opłaty z tym związane byłyby bardzo wysokie. Bitcoin umożliwia przesłanie funduszy natychmiastowo i globalnie, przy kosztach bliskich 0.

 

Niezależność od tradycyjnego systemu bankowego. Do roku 2017, 3,5 miliarda osób na świecie (ok. 50% populacji) ma mieć dostęp do smartfona z połączeniem internetowym. Liczba ta więc przekroczy liczbę osób, które mają dostęp do tradycyjnych usług bankowych. Celem Bitbond’a jest dotarcie właśnie do tych osób.

 

Opłacalność – W przeciwieństwie do innych platform oferujących pożyczki społecznościowe, Bitbond jest w pełni niezależny od banków. Dzięki temu, opłaty pobierane od użytkowników są znacząco mniejsze niż w przypadku innych serwisów.


Bezpieczeństwo

 

Co się dzieje gdy pożyczkobiorca nie spłaca pożyczki?

 

„W przypadku trudności ze spłatą, mamy szereg czynności, które wdrażamy w życie z pierwszym dniem opóźnienia z płatnością. Zaczynając od maili, telefonów, listów, a kończąc na agencji windykacyjnej, która operuje na skali światowej. W przypadku odmowy inwestora, jeśli chodzi o partycypację agencji, ujawniamy dane osobowe pożyczkobiorcy w celu rozpoczęcia procedur prawnych na własną rękę - jednakże większość inwestorów zgadza się, ponieważ szansa na odzyskanie funduszy jest znacznie większa za pomocą działań naszego partnera.” – odpowiedział nam Maciej Chudziński, przedstawiciel Bitbond.

 

Co w przypadku, kiedy nieuczciwy pożyczkobiorca ukrywa swoją prawdziwą tożsamość podrobionymi dokumentami i skrywa się np. za siecią TOR?

 

„Na rzeczy typu fałszowane dokumenty, TOR, VPN, czy przeglądanie incognito jesteśmy przygotowani i mocno wyczuleni. Wszystko jest skrupulatnie sprawdzane.”

 

Bidbond wydaje się być świetną i bezpieczną alternatywą dla wielu firm lichwiarskich oferujących szybkie i niekorzystne pożyczki oraz niebezpieczne dla klienta umowy. Również pożyczki oferowane przez banki, przy Bitbond wypadają blado i po prostu niekorzystnie.