Modular


Firma PayPal nie od dziś przygląda się Bitcoinowi, wszak bardzo tanie i szybkie płatności, jakie gwarantuje sieć BTC, są dla PayPala bezpośrednią konkurencją. Do tej pory z tego przyglądania się wynikało niewiele, jednak wczoraj opublikowano aplikację patentową, zawierającą w sobie zacytowany prawie w całości już przyznany patent numer 9275389 dotyczący modułowego systemu płatności elektronicznych.


PayPal robi więc to, co każda korporacja przed wprowadzeniem nowego produktu: usiłuje zawczasu zablokować potencjalną konkurencję składając niejasno i ogólnie sformułowane patenty. Opatentowany wynalazek to sprzętowy moduł płatności do modularnego smartfona. Idea telefonu składanego przez użytkownika z oddzielnych modułów pojawiła się jakiś czas temu i obecnie jest w fazie koncepcyjnej. Między innymi Google pracuje nad projektem Ara, premiera wersji dla developerów planowana jest na jesień tego roku. Co ciekawe, niektóre ilustracje z aplikacji patentowej są żywcem skopiowanymi renderami koncepcyjnymi Ary.

Według PayPala sprzętowy moduł płatności elektronicznych obsługiwałby zarówno tradycyjne kanały, jak i kryptowaluty. Z nazwy we wniosku patentowym wymieniono Bitcoina, Litecoina i... Dogecoina, ale to oczywiście tylko przykłady. Moduł ten zawierałby w sobie komputer, a klucze do portfeli znajdowałyby się na kartach pamięci.

 

Co ciekawe PayPal planuje uruchamianie każdego z portfeli w oddzielnej maszynie wirtualnej i trzystopniową autoryzację: autoryzacja maszyny, autoryzacja karty i autoryzacja portfela. Mogłoby to być dość niewygodne dla użytkownika, gdyby każdy etap używał tradycyjnego schematu login/hasło. Stąd w patencie wspomina się o czujnikach biometrycznych, czy znanego ze smartfonów logowania przez łączenie kropek.

Również sam moduł przed udostępnieniem swoich funkcji sprawdzałby, czy umieszczony jest w uprawnionym telefonie, sprawdzając np. jego numer IMEI, czy dane z innych modułów. Wnioskodawcy w miarę rozwijania swoich koncepcji zaznaczają, że opatentować chcieliby również podobny moduł umieszczany być może w przyszłości w tradycyjnych, niemodułowych smartfonach. Część patentu poświęcona jest opisowi procesu realizacji płatności i strukturze serwerowej niezbędnej do jej realizacji (zwłaszcza w kanałach tradycyjnych).

Z treści patentu wynika jednoznacznie, że PayPal w obliczu rosnącego znaczenia Bitcoina nie ma zamiaru poddawać się bez walki i zamierza podbić rynek płatności mobilnych, w tym realizowanych kryptowalutami. Zgromadzone zawczasu portfolio patentowe ma umożliwić rzucanie kłód pod nogi dużym konkurentom i eliminowanie z gry małych firm, których nie stać na przewlekłe walki prawne. Na szczęście sam Bitcoin, jak i znaczna część jego zastosowań nie mogą już zostać opatentowane (chociaż nie brak prób ze strony patentowych trolli). Zmonopolizowanie płatności w BTC przez PayPala raczej więc nam nie grozi, zaangażowanie się zaś takiego gracza może bardzo pozytywnie wpłynąć na popularność Bitcoina.