stockexchange

 

CME Group, właściciel Giełdy Towarowej w Chicago, poinformował o zamiarze wprowadzenia, we współpracy z firmą Crypto Facilities, indeksu giełdowego Bitcoina, zarówno o notowaniach dziennych (Bitcoin Reference Rate, notowany o 16:00 czasu GMT), jak i ciągłych (Bitcoin Real Time Index). Oba indeksy będą notowane w USD.

Giełda Towarowa w Chicago to największa na świecie giełda kontraktów terminowych na towary i indeksy. Pierwotnie założona w 1898 roku (wiki), w 2007 CME połączyła się z Chicago Board of Trade. Prowadzi między innymi słynny amerykański indeks Dow Jones. Crypto Facilities z którym CME będzie współpracował już od ponad roku oferuje pochodne instrumenty finansowe oparte na Bitcoinie.

Pojawienie się bitcoinowych indeksów na CME oznacza możliwe wejście dużych inwestorów. Kontrakty typu „forward” i „futures” prawdopodobnie spowodują zwiększenie stabilności kursu, co będzie korzystne dla wykorzystania BTC w biznesie i do transferów walutowych. Oczywiście można również doszukiwać się zagrożeń typu manipulacja kursem.

Oba indeksy będą wyliczane na podstawie notowań największych giełd BTC: BitFinex, BitStamp, Coinbase, Genesis, Kraken oraz itBit. W zestawieniu tym warto zauważyć pominięcie giełd chińskich. To prawdopodobnie efekt podejrzeń o „drukowanie” przez nie wolumenu obrotów. Uruchomienie indeksów planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

 

Pojawienie się indeksów bitcoina na CME będzie jednym z największych i zarazem niezwykłych wydarzeń dla Bitcoina jak i dla świata biznesu. Tym samym Bitcoin wkroczy na zupełnie nowy teren zarezerwowany dla największych i najbardziej prestiżowych graczy w świecie finansów. Czy będzie to z korzyścią dla Bitcoina, czy też czekają na niego nowe zagrożenia dowiemy się w przyszłości.

 

 Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com