twitter elon musk

 

W większości tego rodzaju przypadków schemat działania wydaje się podobny. Hakerzy uzyskują dostęp do innego zweryfikowanego konta na Twitterze, po czym edytują w nim nazwę użytkownika i awatar, tak aby przypominały autentyczne konto. Następnie za jego pomocą obiecują „darmowe” bitcoiny lub inne kryptowaluty.

 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy tożsamość założyciela firm SpaceX oraz Tesla jest wykorzystywana na Twitterze do tego rodzaju oszustw. Tylko w tym roku z podobnym zdarzeniem mieliśmy do czynienia co najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy w marcu.

 

Tym razem oszustom udało się uzyskać dostęp do co najmniej kilku (kilkunastu) zweryfikowanych kont, w tym kont firmowych należących do: brytyjskiej sieci odzieżowej, Matalan; brytyjskiego dystrybutora filmów, Pathe UK oraz amerykańskiego wydawnictwa Pantheon Books; a następnie za ich pomocą opublikować i wypromować (korzystając z płatnych narzędzi promowania tweetów) tweet następującej treści:

 

„Rozdaję 10 000 Bitcoinów (BTC) całej społeczności! Opuściłem stanowisko dyrektora Tesli, dziękuję wszystkim za wasze wsparcie! Postanowiłem zrobić największy na świecie krypto-prezent dla wszystkich moich czytelników, którzy korzystają z Bitcoina”.

 

W wiadomości zawarty został również adres portfela BTC, na który należało przesłać bitcoiny (minimum 0,1 BTC), aby w zamian otrzymać dziesięciokrotność ich ilości. Według zapewnień oszustów, wysłanie minimum 0,5 BTC miało zagwarantować „dodatkowe 200% zwrotu”.

 

Naturalnie osoby, które dały się złapać na to oszustwo nigdy nie otrzymały obiecanych bitcoinów.

 

musk twitter scam

 

Dodatkowo, aby uczynić przekręt bardziej wiarygodnym, inne zweryfikowane konta znajdujące się pod kontrolą hakerów zapewniały w komentarzach, że otrzymały już obiecane w tweecie bitcoiny.

 

Właściciele przejętych kont mieli odzyskać już nad nimi kontrolę. Pathe UK postanowiło dodatkowo odnieść się do sprawy, publikując we własnym wpisie:

 

Konto twitterowe Pathe UK zostało dziś rano zhakowane poprzez niezidentyfikowaną osobę trzecią. Wysłano kilka nieautoryzowanych tweetów, za co przepraszamy. Sprawa została już rozwiązana i odzyskaliśmy kontrolę nad naszym kontem”.

 

Przedstawiciele Twittera nie chcieli odnieść się bezpośrednio do zaistniałego przypadku, publikując w zamian oświadczenie następującej treści:

 

Podszywanie się pod inną osobę dla zmylenia użytkowników jest wyraźnym złamaniem regulaminu Twittera. Jednocześnie Twitter poprawił znacząco sposoby przeciwdziałania oszustwom kryptowalutowym na platformie. W ostatnich tygodniach powielanie [tożsamości] użytkowników spadło o wielokrotność 10, podczas gdy my kontynuujemy inwestowanie w bardziej proaktywne narzędzia wykrywania spamu i złośliwej aktywności. To znacząca poprawa w odniesieniu do poprzednich wskaźników”.

 

Bezradność administratorów Twittera w przeciwdziałaniu tego rodzaju oszustwom skłoniła niedawno Elona Muska do opublikowania prowokacyjnego tweeta, mającego na celu zwrócić uwagę na tę problematyczną i do dziś nierozwiązaną kwestię. Szczegóły tej sprawy możecie odnaleźć w jednym z poprzednich artykułów na naszym portalu.