Piramida

 

Wraz z rozwojem rynku kryptowalut pojawia się coraz więcej piramid finansowych. Piramidy żerują na popularności kryptowalut jednocześnie im szkodząc.

 

Problem jest już dość poważny.  Obok piramid podszywających się pod kryptowaluty dodatkowo coraz częściej można spotkać nieuczciwe zbiórki ICO, które na zbieraniu środków poprzestają. Nie brakuje też typowych piramid finansowych operujących wyłącznie na kryptowalutach.

 

Piramidy finansowe mają się świetnie od kilkudziesięciu lat, na długo przed pojawieniem się kryptowalut, jednak od pojawienia się Bitcoina przybywa ich w zastraszającym tempie.

 

Największe zalety kryptowalut takie jak szybkość, międzynarodowość, niskie koszty oraz anonimowość  to raj dla piramid finansowych, których właściciele mogą często działać anonimowo z zasięgiem globalnym. Oczywiście nie można za ten stan rzeczy winić kryptowalut,  tak jak nie można winić  Internetu, którego pojawienie się było pierwszym silnym impulsem do rozwoju piramid. Tak jak w każdym innym przypadku, tak i tu nowe technologie ułatwiają życie nie tylko zwyczajnym ludziom ale również oszustom. Tego się nie uniknie.

 

Jak rozpoznać piramidę?

 

Piramidy ewoluują a ich konstrukcje i „otoczka” sprawiają, że dla wielu rozpoznanie w nich oszustwa nie jest takie oczywiste.

 

Przykładem takiej nie oczywistej piramidy może być (nieistniejący już) np. polski Recyclix.

 

"Ekologiczna rewolucja już jest - zostań częścią tej rewolucji. Ty pomagasz środowisku - ekologia pomaga tobie. Przewróć odpady w eko zarobek. To jest łatwiejsze niż myślisz" - reklamował się Recyclix.

 

Pomysł był bardzo sprytny. „Inwestorzy” wpłacali pieniądze,  firma rzekomo skupowała za nie odpady, przetwarzała je i sprzedawała dalej. Zyskiem „dzieliła” się natomiast z inwestorami. Tu piramida była „ubrana” w ekologię, wszystko wyglądało niewinnie i dla wielu wiarygodnie. Niestety pieniądze inwestorów wyparowały tak jak i składowisko firmy w wielkim pożarze.

 

Niestety też, coraz częściej piramidy „ubierane” są w kryptowaluty. Powstają więc podróbki kryptowalut (w zasadzie nie będące kryptowalutami,) żerujące na ich popularności i małej wiedzy społecznej na ich temat. Można to porównać do sprzedaży naiwnym tombaku zamiast złota. Niestety tych naiwnych nie brakuje.

 

Jak więc poznać piramidę? Jest kilka wskazówek uniwersalnych:

 

- Jeśli gwarantuje/obiecuje Ci się zyski rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset i więcej procent zwrotu na 99.99% jest to piramida. Zaraz ktoś powie, że Bitcoin potrafi przynieść tyle zysku. Tak, ale nikt tego nie obiecuje ani tego nie gwarantuje. Bitcoin jest projektem open source (z otwartym kodem) i nie ma zarządcy. Inwestycja w Bitcoina jest inwestycją podobną do inwestycji w złoto, którego cenę ustala wolny rynek.

- Jeśli ktoś chce sprzedać Ci jakieś licencje np. na mining lub cokolwiek innego, na 99.99% jest to piramida. W przypadku Bitcoina kupujemy samego bitcoina na wolnym rynku a nie licencje od firmy X.

- Jeśli ktoś oferuje Ci pieniądze lub większe zyski za namówienie większej ilości osób do „łańcuszka”, niech zapali Ci się czerwona lampka!

- Jeśli rzekoma „kryptowaluta” którą Ci oferują, nie ma otwartego kodu źródłowego, jest kontrolowana przez firmę, scentralizowana, nie ma portfela (tylko przechowywana na www danej firmy) i nie jest dostępna na wolnym rynku (lub kombinacje tych cech) niech również zapali Ci się czerwona lampka!

 

W przypadku ICO sprawa jest już dużo cięższa. O tym czy ICO jest oszustem często okazuje się już po fakcie. Zanim kiedykolwiek przyjdzie Ci zainwestować w ICO, zrób to z głową. Zobacz kto za tym stoi i przeczytaj dokładnie White Paper, chociaż nawet i to może nie uchronić Cię przed stratą pieniędzy.

 

W wielkim skrócie unikaj wszystkiego co reklamowane jest obietnicą wielkich zarobków za wkład finansowy i pozyskiwanie nowych członków, bo na to piramidy łapią najwięcej ofiar.

 

Jeśli zauważyłeś coś podejrzanego co może być piramidą finansową, możesz pomóc całej branży pozbyć się się szkodników i pasożytów lub lub przynajmniej ostrzec innych. Pamiętaj, że piramidy finansowe podszywające się albo operujące kryptowalutami niszczą ich reputację. Pisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Poniżej list otwarty Polskiego Stowarzysznia Bitcoin, które jest organizatorem akcji.

 

ListyPiramida