Wanted

 

Przedstawiciele giełdy Binance wyznaczyli sowitą nagrodę za informacje o hakerach, którzy w zeszłym tygodniu próbowali dokonać wyłudzenia kryptowalut za pomocą wykradzionych kluczy API poszczególnych użytkowników giełdy.

 

Przypomnijmy. W zeszłą środę, poprzez wcześniej dokonane ataki phishingowe, oszustom udało się uzyskać dostęp do określonej ilości kluczy API poszczególnych użytkowników, służących m.in. do prowadzenia zautomatyzowanego handlu na giełdzie, często przez tzw. boty tradingowe.

 

Klucze API dają pełny dostęp do opcji handlu, jednakże nie dają możliwości wypłaty środków z danego konta giełdy. Dlatego w tym przypadku posłużono się metodą „prania kryptowaluty” - do tego celu wykorzystano, mało znaną aczkolwiek dostępną na giełdzie Binance, monetę Viacoin, którą po zawyżonym kursie sprzedawano na rachunek przejętych kont za bitcoiny. Te z kolei, już z własnych kont, w małych ilościach (aby nie wzbudzić podejrzeń giełdy) udało się oszustom wypłacić do swoich portfeli.

 

Jak zapewniają administratorzy Binance, zagrożenie zostało wykryte na czas zaś wszelkie nieprawidłowe transakcje wycofane. Jako środek zapobiegawczy giełda postanowiła na pewien czas zablokować dokonywanie wypłat środków walutowych i kryptowalutowych z kont użytkowników.

 

Dzisiaj, w oficjalnym oświadczeniu, administracja giełdy informuje o wyznaczeniu nagrody w wysokości 250 000 dolarów za wszelkie informacje, które przyczynią się do zatrzymania i skazania hakerów. Suma ta miałaby być wypłacona w natywnej monecie giełdy – Binance Coin (BNB).

 

Dodatkowo, Binance informuje, iż dokonał wydzielenia osobnej puli środków kryptowalutowych o równowartości 10 mln. dolarów, jako „rezerwy dla przyszłych nagród przeciwko nielegalnej aktywności hackerskiej” na giełdę. Giełda zaprasza również „inne giełdy oraz biznesy kryptowalutowe, aby dołączyły” do tej inicjatywy.

 

Nie ukrywajmy, iż szanse zidentyfikowania i skazania poszczególnych sprawców zeszłotygodniowej próby ataku na wybrane konta giełdy Binance są w tym przypadku niewielkie zaś sama nagroda ma raczej za zadanie odstraszać i zapobiegać potencjalnym, przyszłym próbom podobnego rodzaju włamań.

 

Z dobowym wolumenem handlowym regularnie przekraczającym poziom 2 mld. dolarów i bazą ponad 6 milionów użytkowników, Binance to obecnie największa giełda wymiany kryptowalut na świecie. Jej właściciel Changpeng Zhao, został niedawno umieszczony przez magazyn Forbes na trzecim miejscu listy najbogatszych ludzi świata, którzy swój majątek zdobyli na kryptowalutach. Wartość majątku Zhao szacowana jest obecnie na poziomie 1,1 – 2 mld. USD.