coinchecka 

 

Przedstawiciele tokijskiej giełdy kryptowalutowej Coincheck potwierdzili w zorganizowanej dziś konferencji prasowej, iż padli ofiarą ataku w wyniku którego utracili około 500 milionów jednostek żetonów XEM wartych łącznie ponad 500 milionów dolarów.

 

Inne źródła mówią wręcz o równowartości 600 mln. dolarów w XEM oraz ponad 120 mln. dolarów w Ripple, które miały „zniknąć” z portfeli giełdy.

 

Dokładna wartość skradzionych monet nie została jeszcze ustalona, a giełda prowadzi w tym zakresie wewnętrzne dochodzenie. Na obecną chwilę Coincheck wstrzymało również możliwość dokonywania wypłat i składania depozytów we wszystkich, dostępnych na platformie kryptowalutach, a także w jenach. Wszelki handel na platformie, z wyjątkiem bitcoina, został również zawieszony do odwołania.

 

Jeśli powyższe wartości zostaną potwierdzone, będzie to największy jak dotąd atak na giełdę kryptowalutową od czasu pamiętnego włamania na giełdę Mt.Gox z 2014 roku.

 

Założony w 2012 roku Coincheck to jedna z największych w Japonii platform wymiany kryptowalut. Pomimo tego, giełda nadal nie posiadała wymaganej rejestracji w japońskiej Agencji Usług Finansowych (Financial Services Agency).

 

Pomimo skali kradzieży, kierownictwo giełdy deklaruje gotowość zrekompensowania strat swoich klientów.