bank1

 

Wczoraj głośną sprawą było wypowiedzenie umowy przez bank BZ WBK osobie fizycznej. Dzisiaj dowiadujemy się w oficjalnym komunikacie giełdy EasyCoin.pl o wypowiedzeniu umowy przez bank PEKAO.

 

Informacja o wypowiedzeniu umowy przez BANK BZ WBK osobie fizycznej za obrót kryptowalutami odbiła się szerokim echem w polskim intrenecie. Wyjątkowo gorąca dyskusja miała miejsce na portalu wykop.pl.

 

Odział banku BZ WBK w Zduńskiej Woli  wypowiedział umowę, bo jak twierdzi "obrót walutą wirtualną nie jest objęty jednoznacznymi przepisami prawa polskiego" a bank ma prawo wypowiedzieć umowę w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że rachunek jest wykorzystywany do celów niezgodnych z prawem.

 

W komunikacie na odpowiedź na całe zamieszanie wynikłe z blokady bank jednak podkreśla, że "nie wypowiada umów osobom fizycznym, które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty".

 

Słowem klucz wydaje się tu być słowo „standardowy”, a co to oznacza już nie wiadomo. Możemy jedynie się domyślać, że niestandardowy zakup/sprzedaż kryptowalut to taki który jest częsty i/lub na duże kwoty. Wychodzi na to, że uznanie aktu zakupu/sprzedaży kryptowaluty za niestandardowe jest wyłącznie subiektywną oceną banku. W każdym razie jeżeli wymieniamy/kupujemy kryptowaluty korzystając z konta w BZ WBK narażamy się na ryzyko uznania naszych transakcji za niestandardowe i wypowiedzenie umowy. Tym samym bank BZ WBK można uznać, za nieprzyjazny kryptowalutom.

 

Jedno wypowiedzenie umowy klientowi okazało się być również przysłowiowym strzałem kolano dla PR banku. Oficjalne konto banku na facebooku zostało zbombardowane niekorzystnymi dla banku opiniami i ocenami, przez co końcowa ocena banku została solidnie zaniżona.

facebook2JPG

 

facebook1JPG1

 Źródło: www.facebook.com

 

Być może będzie to przestroga dla innych banków, które będą chciały pójść tą drogą. Społeczność kryptowalutowa nie jest już mała a osoby niezwiązane z kryptowalutami odbierają to jako atak na wolność klientów w dysponowaniu własnymi pieniędzmi.


 

 

Wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku giełdzie EasyCoin.pl przez bank PEKAO

 

Niestety akcja banku BZ WBK nie jest odosobniona. Dzisiaj na Polskim Forum Bitcoin giełda EasyCoin.pl oznajmiła o wypowiedzeniu jej rachunku przez bank PEKAO

 

Z przykrością informujemy, iż zgodnie z otrzymanym wypowiedzeniem umowy o prowadzenie rachunków z Banku Pekao S. A. jesteśmy zmuszeni do zaprzestania przyjmowania płatności i oferowania naszych usług wymiany walut w ramach w/w banku do dnia 31.01.2018r.  Prowadząc działalność z zakresu wymiany walut i walut cyfrowych w internecie zgodnie z obowiązującym prawem, jesteśmy zobligowani i wykonujemy założenia ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i ubolewamy nad tym, iż bank w uzasadnieniu powołuje się na fakt, iż nie jest w stanie ustalić źródła pochodzenia środków na swoich rachunkach przez co nie może wykonywać obowiązków w/w ustawy.
Wypowiedzenie PeKaO S

 

Niestety to może nie być koniec akcji banków przeciw kryptowalutom.  Po ostatnim ostrzeżeniu NBP i KNF  banki mogą coraz chętniej i częściej wypowiadać umowy na prowadzenie rachunku firmom i osobom fizycznym handlującym kryptowalutami.