iphone

 

Do czerwca 2014 roku firma Apple nie pozwalała na umieszczanie w AppStore aplikacji umożliwiających, czy wykorzystujących płatności w BTC. Obecnie użytkownicy smartfonów i tabletów z jabłkiem mają do wyboru co najmniej sześć sprawdzonych portfeli mobilnych. W zasadzie wybór ten jest nawet większy, ale obarczony sporym ryzykiem.

 

W ostatnim czasie pojawiły się bowiem oficjalnie w AppStore fałszywe portfele, których jedynym celem jest kradzież bitcoinów użytkownikom. Przykładem takiej złośliwej aplikacji jest „Bitcoin Wallet” autorstwa niejakiego Bit Coin. Po zidentyfikowaniu adresów BTC na które ten program wysyła skradzione bitcoiny okazało się, że łupem złodziei padły już BTC warte ponad 20 tysięcy dolarów.

Co najgorsze takie złośliwe aplikacje, a jest ich już kilka w App Store, przechodzą bez kłopotu znaną ze swojej drobiazgowości kontrolę jakości Apple. W dodatku firma nie reaguje na informacje przesyłane przez użytkowników informujące o działaniu tych programów. Żaden z nich nie został jak dotąd usunięty z AppStore.

Z tego powodu w sieci pojawiają się plotki, jakoby kradnące bitcoiny aplikacje pozostawały w AppStore za cichym przyzwoleniem Apple, gdyż Bitcoin jest konkurentem dla Apple Pay. Niemniej jest to broń obosieczna, może bowiem podważyć rolę AppStore jako źródła sprawdzonych i bezpiecznych aplikacji. Na pewno nie jest już na dzień dzisiejszy źródłem wyłącznie bezpiecznych aplikacji dla entuzjastów Bitcoina.

 

Sprawdzone portfele na iOS to obecnie Breadwallet i Green Address, również Bither, Coin.Space, Copay i Airbitz i te są prawdziwymi portfelami. Wszystkie pozostałe mogą być oszustwem. Większość fałszywych portfeli bazuje na publicznym kodzie źródłowym Breadwalleta, więc są niestety do niego podobne. Zalecamy daleko posuniętą ostrożność.

 

Fotografia na licencji Creative Commons:  Flickr.com