energia

 

Trzeci pod względem wielkości dostawca energii elektrycznej w Japonii prowadzi testy z wykorzystaniem płatności bitcoinowych w oparciu o protokół Lightning Network do zastosowań w stacjach ładowania samochodów elektrycznych.

 

Chubu Electric Power Co. podjął w tym zakresie współpracę z japońskim bitcoinowym startupem, firmą Nayuta, specjalizującą się również w pracach nad rozwiązaniami typu Internet of Things (IoT, Internet Rzeczy).

 

W jednym z opublikowanych w sieci nagrań możemy zobaczyć udaną próbę zdalnego przesyłu płatności kryptowalutowej w oparciu o protokół LN do stacji ładowania, która automatycznie inicjuje proces ładowania pojazdu.

 

Hidehiro Ichikawa, jeden z członków zarządu Chubu Electric Power, przyznaje iż prowadzone aktualnie testy są częścią wstępnego badania rynkowego, mającego na celu ustalić jak płatności bitcoinowe mogłyby w przyszłości zasilać rozwiązania typu Internet of Things.

 

Na obecną chwilę Chubu Electric nie posiada jednak oficjalnych planów wprowadzenia płatności kryptowalutowych dla swoich klientów.

 

Jak dodaje Ichikawa, wykorzystanie protokołu płatności Lightning Network (w swoim założeniu mającego na celu redukcję czasu i kosztów płatności kryptowalutowych) „jest konieczne”, aby minimalizując koszty prowizji, przywrócić publicznym łańcuchom bloków użyteczność w tego typu rozwiązaniach. W podobnym tonie wypowiada się również CEO firmy Nayuta, Kenichi Kurimoto:

„Dla zastosowań opartych na łańcuchu bloków czy IoT potrzebne są płatności czasu rzeczywistego. Pokazaliśmy, że płatności przeprowadzane poza głównym łańcuchem mogą być w tym przypadku rozwiązaniem”.

 

Powstałe w 1951 roku Chubu Electric Power Co. zatrudniając ponad 30 tys. pracowników zarządza blisko 200 elektrowniami w Japonii o łącznej mocy ponad 32 tysięcy MW.