Overstock-Sale

 

Overstock.com jako jeden z pierwszych wiodących sprzedawców internetowych na świecie już 9 stycznia 2014 roku zdecydował się na wprowadzenie płatności BTC za swoje produkty. Od tego czasu firma konsekwentnie i w co raz większym stopniu angażowała się w technologię kryptowalut. Obecnie, rada nadzorcza Overstock zaakceptowała kolejne decyzje na tej drodze.

 

Overstock to jedna z pierwszych, aczkolwiek nie jedyna obecnie z spośród najbardziej rozpoznawalnych światowych marek biznesowych, które akceptują już płatności bitcoinowe. Poza tysiącami mniejszych lub większych handlowców na całym świecie, bitcoina akceptują już tak znane marki handlowo-usługowe jak: Microsoft, Amazon.com, Expedia.com, Virgin, WordPress.com, Subway, Reddit, CheapAir.com, NewEgg.com, Bloomberg.com, Dish Network, Dell czy też T-Mobile Polska.

 

Większość z tych firm jednak, korzystając zazwyczaj z usług zewnętrznej firmy - tzw. procesora płatności BTC, póki co, najczęściej decyduje się na natychmiastową konwersję wszystkich bitcoinów pozyskanych z transakcji do postaci waluty fiducjarnej (złotówek, dolarów, euro itp..), co argumentują zazwyczaj ryzykiem kursowym kryptowaluty.

 

Jak pokazały ostatnie lata, obawy dotyczące tego rodzaju ryzyka, w perspektywie długoterminowej (pomimo znacznych, aczkolwiek naturalnych fluktuacji kursu BTC w ujęciach krótkoterminowych) okazały się niesłuszne. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat kurs Bitcoina wzrósł o ponad 1200 procent.

 

Włodarze Overstock nie pozostali obojętni na takie, a nie inne dane ekonomiczne. Już dotychczas firma przechowywała 10% pozyskanych przez siebie bitcoinów w celach inwestycyjnych. Teraz rada nadzorcza Overstock podjęła decyzję o zwiększeniu tego współczynnika do wartości 50%.

 

To jednak nie wszystko. W wywiadzie dla magazynu Fortune, dyrektor generalny Overstock, Patrick Byrne (wieloletni orędownik technologii łańcucha bloków i kryptopłatności) przyznał, że bitcoin nie będzie już teraz jedyną kryptowalutą akceptowaną przez Overstock. Do jej grona dołączy około 40-45 altcoinów, w tym m.in.: Litecoin, Dash, Ethereum, NEM, czy też nowopowstały (po bitcoinowym hard-forku) Bitcoin Cash (BCH).

 

Za techniczną stronę wdrożenia płatności w innych walutach cyfrowych dla Overstock odpowiadać będzie szwajcarska giełda wymiany kryptowalut ShapeShift.

 

„Długa historia powiązania firmy Overstock z technologią bitcoina i łańcucha bloków demonstruje ich poświęcenie dla innowacji … Zespół ShapeShift nie mógł być bardziej podekscytowany z powodu tej współpracy i jest uradowany faktem, iż nasza technologia będzie wspierać następne pokolenie klientów Overstock” – mówi CEO giełdy, Erik Voorhees.

 

Klienci realizujący swoje zamówienie na platformie Overstock zobaczą teraz tego rodzaju ekran płatności:

overstock3.jpg

Overstock zostało założone w 1997 roku przez, wspomnianego już CEO, Patricka Byrne’a. Główna siedziba firmy znajduje się w mieście Midvale w stanie Utah, nieopodal Salt Lake City. W jej ofercie znajdziemy przede wszystkim szeroki asortyment wyposażenia wnętrz, ale również wiele innego rodzaju artykułów, m.in.: biżuterię, odzież, elektronikę, produkty kosmetyczne czy też zabawki i innego rodzaju akcesoria dla dzieci.

 

W 2016 obroty firmy wynosiły 1.8 mld dolarów. Wartość aktywów zaś szacuje się na 485 mln. dolarów. Overstock zatrudnia 1 800 pracowników.

 

Według Byrne’a, każdego tygodnia firma dokonuje sprzedaży w bitcoinach o wartości średnio 50 000 dolarów.

 

We wrześniu 2014 roku Overstock zadeklarowało, iż przeznaczy 4% przychodu z każdej bitcoinowej transakcji na fundacje mające na celu wspieranie rozwoju przemysłu kryptowalutowego.