BigCamera

 

Niespodziewany wzrost popularności bitcoina jako środka płatności w Japonii wpłynął na decyzję włodarzy jednej z czołowych japońskich sieci sprzedaży detalicznej w branży elektroniki, grupę Bic Camera, o wprowadzeniu płatności kryptowalutą we wszystkich punktach sieci.

 

„Bardziej niż dotąd przewidywany wzrost popularności tej formy płatności skłonił Bic Camera do rozszerzenia tego systemu na pozostałe lokalizacje [sieci].” – wyczytujemy z poniedziałkowej publikacji czołowego japońskiego magazynu finansowego Nikkei.

 

Bic Camera zdecydowało się na akceptację płatności BTC jeszcze w kwietniu tego roku, zaraz po zmianie w japońskim prawie, identyfikującej bitcoina jako legalny środek płatniczy w tym kraju. Po podjęciu współpracy z czołową (pod względem wolumenu) giełdą wymiany BTC w Japonii, Bitflyer, dwa pierwsze sklepy tej sieci rozszerzyły opcje swoich płatności również o bitcoiny.

 

Kierownictwo firmy deklarowało wówczas, że płatności tego rodzaju zostaną wprowadzone również do innych punktów Bic Camera, jeśli program pilotażowy zakończy się sukcesem. W zeszłym miesiącu, firma otworzyła swój kolejny sklep – tym razem w tokijskiej dzielnicy Akihabara – znanej również jako Akihabara Electric Town, a to za sprawą swojej rozpoznawalności jako ogromnego centrum handlu wszelkiego rodzaju elektroniką.

 

Wraz z momentem powstania, kolejny sklep Bic Camera, założony w dzielnicy Akihabara, stał się trzecią już lokalizacją sieci, akceptującą płatności bitcoinowe.

 

Nieznana jest wciąż dokładna data rozszerzenia płatności BTC o kolejne punkty handlowe sieci, jednakże lokalne japońskie publikacje wskazują, iż proces ten mógłby rozpocząć się już z dniem 14 lipca tego roku.

 

Na, założoną w 1978 roku, grupę handlową Bic Camera składają się trzy marki: Bic Camera, Sofmap i Kojima. Dwie ostatnie stanowią oddzielne filie, nad którymi kontrolę grupa przejęła odpowiednio w 2006 (Sofmap) i 2012 roku (Kojima).

 

Według magazynu The Hokkaido Shimbun, ”Bic Camera doszła do wniosku, że zainteresowanie [płatnościami BTC] pochodzi nie tylko ze strony zagranicznych gości, ale również ze strony japońskich klientów.”

 

Sklepy marki Kojima, koncentrującej swoją działalność głównie na japońskiej prowincji (obecnie 139 punktów handlowych w Japonii), mogłyby być jednymi z pierwszych od których grupa rozpocznie proces wdrażania płatności BTC na ogólnokrajową skalę:

 

„Odkąd bitcoin jest wykorzystywany przez wielu japońskich klientów, nie tylko gości z zagranicy, Bic Camera rozpocznie akceptację kryptowaluty w niektórych placówkach swojej filii Kojima, które odnajdziemy zazwyczaj w rejonach podmiejskich.” – Nikkei.