PeachAviation

 

Tanie linie lotnicze Peach Avitation stają się pierwszym przewoźnikiem tego typu w Japonii, który zdecydował się na akceptację płatności w bitcoinach za bilety na swoje rejsy.

 

Decyzja Peach Aviation ma niewątpliwie związek z zalegalizowaniem przez japoński rząd bitcoina jako legalnego środka płatniczego w tym kraju. Niedługo po wprowadzeniu nowej ustawy, tj. 1 kwietnia tego roku, mamy powoli do czynienia ze swego rodzaju (i chyba nie będzie to określenie na wyrost) japońską „bitcoino-manią”.

 

Kryptowalutę użyjemy do rezerwacji biletów jeszcze przed końcem tego roku, wyczytujemy z oficjalnego oświadczenia linii opublikowanego w Tokio w poniedziałek. Jak mówi, Shinichi Inoue, prezes Peach, jednym z powodów takiej decyzji firmy była chęć przyciągnięcia zainteresowania ze strony (głównie) młodych klientów z innych krajów regionu azjatyckiego, w tym przede wszystkim z Chin i Korei Południowej:

 

„Pragniemy zachęcić gości z zagranicy jak i pobudzić rewitalizację japońskich regionów” – mówi Inoue w wywiadzie dla agencji prasowej Bloomberg.

 

Ponadto, Peach zamierza rozpocząć aktywną współpracę z japońskim rządem, jak i krajowymi firmami, aby jeszcze bardziej rozpowszechnić technologię kryptowalut i dodatkowo ułatwić ich codzienne wykorzystywanie.

 

Usługa płatności bitcoinowych dla linii lotniczych Peach Aviation realizowana jest we współpracy z chińskim systemem płatności mobilnych Alipay.

 

Japoński Peach Airlines to jednak nie pierwsze linie lotnicze, które zdecydowały się na akceptację płatności tego rodzaju. Bitcoiny akceptują już między innymi tacy przewoźnicy jak: łotewski Air Baltic czy meksykański TAR Airlines.

 

Linie Peach kontrolowane są przez największą w Japonii linię lotniczą ANA, która nawiasem mówiąc, zwiększyła w tym roku swoje udziały w firmie powyżej 66 procent.

 

Peach oferuje obecnie tanie połączenia lotnicze do ponad 17 destynacji (zarówno krajowych jak i zagranicznych): m.in. do: Południowej Korei, Hong Kongu, Chin czy Tajwanu. Linie dysponują flotą 18 samolotów. Roczny przychód Peach oscyluje na poziomie 14 miliardów jenów czyli ok. 128 mln. dolarów (dane za rok 2013).

 

Wszystko wskazuje na to, że bitcoinowa moda w Japonii dopiero się zaczyna a już w tej chwili 1BTC warty jest już tam ponad 10 000zł, czyli znacznie więcej niż w innych częściach świata (Polska 8250zł).

 

zdjęcie: Flickr.com