za
gamerhash whitepaper

WhitePaper GamerHash zatwierdzony przez MFSA. GamerCoin (GHX) niebawem wchodzi na giełdy.

Osiągnięcie poziomu Hard Cap (2,8 mln USD) w przedsprzedaży to kolejny krok milowy projektu GamerHash i ważny etap dla wprowadzenia na rynek tokena GamerCoin (GHX). Jednak udany start nowego coina zależy nie tylko od zebranych środków, ale również od wymagań prawnych i regulacyjnych, którym firma musiała sprostać. Wiele projektów, które startowały w 2017 roku, nie weszło na rynek, ponieważ nie udało im się sprostać wymogom prawodawców.

Na szczęście ten problem nie dotyczy projektu GamerHash ani tokena GamerCoin. Kilka dni temu whitepaper projektu został zatwierdzony przez MFSA, czyli maltański odpowiednik polskiego KNF. Otwiera to drzwi do wprowadzenia tokena GHX na globalne giełdy kryptowalut. Warto zaznaczyć, że o licencję starało się kilkadziesiąt podmiotów, a otrzymało ją tylko kilka – w tym GamerHash.

Dlaczego rejestracja whitepapera jest ważna?

Przede wszystkim ze względu na zaufanie. Obszar blockchaina jest pełen podejrzanych projektów, zarejestrowanych w strefach off-shore, które są poza kontrolą organów nadzorujących. GamerHash wybrał inną drogę – taką, która zapewnia większą transparentność i jednocześnie bezpieczeństwo dla inwestorów. Platforma GH to miejsce, gdzie wielu spośród 550 000 użytkowników po raz pierwszy dowiaduje się o bitcoinie i kryptowalutach. Dla firmy jest to jednocześnie ogromny sukces, ale i zobowiązanie. Aby móc edukować społeczność, trzeba postawić na pełną wiarygodność i transparentność.

Właśnie dlatego zespół poświęcił wiele miesięcy pracy i zaangażował 3 kancelarie, by udowodnić, że działa zgodnie z prawem, dbając o interesy użytkowników oraz inwestorów. Wysiłki się opłaciły. Firma stała się częścią międzynarodowego centrum finansowego, nazywanego “Blockchain Island” – mówimy oczywiście o Malcie.

Czy naprawdę jest co świętować?

Jeśli działasz w branży blockchain przynajmniej kilka miesięcy, możesz zastanawiać się czy rzeczywiście tak trudno jest zarejestrować whitepaper w MFSA. Malta określana jest często mianem “Blockchain Island”. Mogłoby więc się wydawać, że sprostanie wymogom maltańskiego prawa nie powinno stanowić problemu dla firm działających w obszarze kryptowalut. Niestety, praktyka pokazuje coś innego – Malta Financial Services Authority bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i transparentności systemu finansowego i niewielu firmom w rzeczywistości udaje się przebrnąć przez ten proces. Zespół GamerHash sprostał zadaniu i aktualnie jest pierwszą firmą, która jednocześnie zarejestrowała swój whitepaper w MFSA i wprowadzi swój token na giełdy kryptowalut cieszące się najlepszą reputacją.

Co oznacza rejestracja Whitepaper?

Przede wszystkim oznacza to, że tokeny GHX zostaną niebawem wyemitowane i trafią do pierwszych nabywców. Kolejne działania będą związane z wyczekiwanym przez wielu inwestorów listingiem GHX na giełdach kryptowalut.
Po drugie, dzięki zatwierdzeniu whitepera przez MFSA mamy pewność, że firma pomyślnie przeszła przez audyt techniczny, audyt bezpieczeństwa i spełniła wszystkie rygorystyczne wymogi w tym procesie. Organy nadzoru gruntownie zweryfikowały również członków zespołu GamerHash, aby sprawdzić, czy posiadają odpowiednie kompetencje, aby zrealizować założenia projektu.

Jednym z głównych powodów, dla których zespół GamerHash starał się o rejestrację whitepapera jest ochrona inwestorów. Historia pokazała, że wielu emitentów poniosło porażkę przez słabe planowanie działań oraz brak zabezpieczeń przeciwko nadużyciom na rynku. Malta, jako pierwszy kraj w UE zapewnia regularny nadzór nad podmiotami takimi jak GamerHash, aby zapewnić integralność tokena i rynków, na których jest listowany.

Nie ma drugiej takiej jurysdykcji, która może zapewnić taki poziom ochrony i nadzoru, jaki oferuje Malta. Cały proces nie jest prosty, ale zapewnia bezpieczeństwo naszym inwestorom – powiedział Artur Pszczółkowski, CMO.

Whitepaper

Nie tylko zespół był szczegółowo sprawdzany. Whitepaper GamerHash przeszedł przez podobny proces. Organy nadzoru sprawdziły dokument pod kątem operacyjnym, funkcjonalnym, prawnym oraz AML i wielu innych. Celem było sprawdzenie, czy whitepaper spełnia wymogi, jakie stawia maltańskie prawo. W ostatnim czasie Komisja Europejska przedstawiła propozycję regulacji rynków cyfrowych aktywów. Maltańskie wytyczne są obecnie wystarczające, aby sprostać wielu zobowiązaniom wynikającym z nowych regulacji.

Agent VFA

Maltańskie organy nadzoru kontrolują nie tylko czy wszystko jest prawidłowo zrobione na papierze. Ważną częścią rejestracji whitepapera jest systematyczna weryfikacja postępu prac zaplanowanych w roadmapie projektu. W związku z tym, agent VFA jest zobowiązany, by sprawdzać, czy obietnice przedstawione w roadmapie są dotrzymywane. Kontroluje też kolejne działania firmy związane z dostosowaniem do odgórnych wymogów.

Techniczna strona rejestracji whitepapera

Wdrożenie wszystkich wymogów jest związane również z audytem smart kontraktu GHX. Ten rodzaj audytu daje pewność, że wszelkie luki w zabezpieczeniach zostały wyeliminowane. Wiele o szczegółowości weryfikacji mówi długość dokumentu – 216 stron, w których przyjrzano się aspektom takim jak:

  • Bezpieczeństwo;
  • Integralność procesów;
  • Dostępność;
  • Poufność;
  • Ochrona danych osobowych

Smart kontakt GamerCoina (GHX) przeszedł ten audyt i został uznany jako bezpieczny. Poza blockchainem, kopia smart kontraktu będzie również przechowywana na serwerach maltańskich organów nadzoru.

Podsumowanie

“Mamy nadzieję, że informacje, które przedstawiliśmy w tym artykule, właściwie pokazują jak poważnie zespół GamerHash podchodzi do rozwoju platformy, tokena GHX i kolejnych działań, mających na celu zrewolucjonizowanie branży gamingowej i obszaru NFT. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, szczególnie naszemu zespołowi na Malcie. Kolejne kroki są tuż za rogiem, więc wypatrujcie updatów i naszego pierwszego listingu na giełdzie.” – mówi CEO, Patryk Pusch.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności