Wiadomości

Whale Alert: oszuści ukradli przez ostatnie lata 38 mln USD w BTC

Użytkownik Twittera śledzący i analizujący blockchain głównej kryptowaluty, Whale Alert, ujawnił, że ​​w ciągu ostatnich czterech lat oszuści ukradli Bitcoiny […]

Data publikacji: 14 lipca 2020

bitbay

Użytkownik Twittera śledzący i analizujący blockchain głównej kryptowaluty, Whale Alert, ujawnił, że ​​w ciągu ostatnich czterech lat oszuści ukradli Bitcoiny (BTC) o wartości ponad 38 milionów dolarów.

Whale Alert: na tropie BTC i scamów

Whale Alert to „największy na świecie dostawca usług śledzenia i analizy blockchaina”. Jego ostatnie badanie sieci opiera się na danych z witryny Scam Alert. W jego ramach wzięto pod lupę dziesiątki różnych rodzajów oszustw.  Niektóre z nich obejmują rozdawanie „prezentów”, fałszywe giełdy kryptowalut, nieuczciwe ICO, usługi odzyskiwania zaginionych Bitcoinów, „oszustwa wideo” i złośliwe oprogramowanie.

Dowiadujemy się więc, że w 2017 r. oszuści ukradli inwestorom BTC około 5 mln USD w kryptowalucie. W pierwszym kwartale 2020 r. kwota ta wyniosła zaś 24 mln USD, czyli była 5-krotnie wyższa niż trzy lata temu. A rok przecież jeszcze trwa! Badanie Whale Alert przewiduje zresztą, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć nawet o 50 milionów dolarów.

Elon Musk – ulubieniec oszustów

whale alert btcWhale Alert przeprowadził też analizę przypadków wielu dobrze znanych incydentów z przestrzeni scamów. Jeden z najpopularniejszych – w którym oszuści podszywali się pod Elona Muska – pozwolił przestępcom zarobić ponad 130 000 USD w ciągu jednego dnia!

Fałszywe giełdy także są bardzo popularne. Jedna taka strona zarobiła dotąd ponad 1,5 miliona dolarów w samym 2020 roku. Według raportu ta konkretna strona (nie podano jej nazwy) pozostaje aktywna.

Whale Alert skomentował to w następujący sposób:

„Zmiana metody oraz wzrost jakości i skali [procederu] sugeruje, że [dziś] całe profesjonalne zespoły stoją za niektórymi z najbardziej udanych [scamów] i to tylko kwestia czasu, zanim zaczną stosować deepfakes, technikę, która z pewnością zrewolucjonizuje rynek oszustw.”

Wiemy też, że strony internetowe oszustów są też tworzone po to, by kraść dane osobowe wielu osób na całym świecie.

Do dziś największą piramidą finansową na rynku kryptowalut pozostaje OneCoin. Co ciekawe, choć sam projekt właściwie upadł, do dziś nie udało się zaaresztować Ruji Ignatovej, która stała na czele inicjatywy.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion