Ważne: Zaktualizuj swojego klienta

2015-07-04 Bezpieczeństwo

W związku z wprowadzeniem w życie BIP066, o którym pisaliśmy niedawno na łamach serwisu, część górników którzy nie dostosowali się […]

W związku z wprowadzeniem w życie BIP066, o którym pisaliśmy niedawno na łamach serwisu, część górników którzy nie dostosowali się do zaleceń wygenerowało wadliwe bloki.

 

 

W związku z wprowadzeniem w życie BIP066, o którym pisaliśmy niedawno na łamach serwisu, część górników którzy nie dostosowali się do zaleceń wygenerowało wadliwe bloki.

 

Do przełączenia się na BIP066 doszło dzisiaj 9:00 czasu polskiego. Było to możliwe gdyż 95% bloków zostało oznaczonych jako wersja 3 (więcej w naszym artykule).

 

Okazało się, że nie wszystkie kopalnie zmieniły swoje oprogramowanie kompatybilne z BIP066 dlatego użytkownicy którzy posiadają :

 

  • Lekkie wersje klientów (SPV) – Ze względu na ryzyko łączenia się ze starymi węzłami, powinni zamiast 6 odczekać na 30 potwierdzeń zanim uznają transakcję.
  • Bitcoin Core 0.9.4 lub starsze powinny natychmiast zaktualizować portfele do najnowszej wersji 0.10.2 oraz odczekać 30 potwierdzeń zamiast standardowych 6 zanim uznają transakcję.
  • Użytkownicy portfeli online – Dla pewności również powinni odczekać 30 potwierdzeń zamiast standardowych 6 zanim uznają transakcję gdyż nie ma pewności jakiej wersji używa dostawca usługi.
  • Użytkownicy Bitcoin Core w wersji 0.9.5 w górę mogą czuć się bezpieczni i nic nie muszą robić.

 

Jeżeli dokonałeś transakcji przed 2015-07-04 godz. 09:00 czasu polskiego i używałeś starych wersji klienta/lekkich wersji lub online nie masz się czym martwić. Jeśli po tym czasie przyjmujesz transakcje, zaktualizuj natychmiast klienta lub odczekaj przynajmniej 30 potwierdzeń.

 

Możliwe konsekwencje:

 

  • Jeśli zrobiłeś przelew dzisiaj po godzinie 9:00 i używałeś przestarzałego portfela, transakcja może nie dojść do skutku i wrócić do Ciebie.

 

  • Jeżeli przyjmujesz przelew koniecznie odczekaj przynajmniej 30 potwierdzeń gdyż istnieje ryzyko, że transakcja nie zostanie nigdy potwierdzona przez sieć.

 

  • Kopalnie z przestarzałym oprogramowaniem które wykopały blok nie dostaną nagrody

 

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przelewów a tylko tych które zawarte były w blokach wydobytych przez przestarzałe kopalnie, oraz tylko tych dokonywanych z przestarzałego oprogramowania. Będzie to bardzo mały odsetek transakcji.

 

Głównymi sprawcami dzisiejszego zamieszania były 2 duże kopalnie: F2Pool i Antpool które na obecną chwilę (11:30) naprawiły już problem.

 

Na chwilę obecną jedyną kopalnią która nie dostosowała się do BIP066 została jeszcze niewielka kopalnia: BTC Nuggets. Problem można uznać więc za opanowany.

 

Zaleca się jednak aby wszyscy użytkownicy Bitcoina zaktualizowali swoje oprogramowanie. Starsze portfele mogą bowiem generować transakcje, które nie są podpisane zgodnie z BIP i nie będą przekazywane przez węzły ani dołączane go bloków.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić swoją transakcję którą wykonałeś dzisiaj po 9:00 możesz to zrobić tu: insight.bitpay.com Przeglądarka bloków obsługuje właściwy łańcuch więc jeśli jest tam Twoja transakcje to znaczy, że została wykonana prawidłowo. Jeśli nie prawdopodobnie nie zostanie zaakceptowana przez sieć.

 

 

Powstaje pytanie dlaczego doszło do takiej sytuacji skoro 95% bloków musi być oznaczonych jako „3” a F2Pool posada około 15% mocy sieci Bitcoin. Okazuje się, że chińska kopalnia F2Pool stosuję metodę oszustwa zwaną „SPV mining” polegającą na omijaniu weryfikacji bloków w celu szybszej propagacji w sieci. W ten sposób oszukująca kopalnia może zarobić nawet 1% więcej niż uczciwe kopalnie.

 

Wszystkie nowe istotne informację będziemy na bieżąco dołączać to tego artykułu.

 

 

Tagi
alert bezpieczeństwo bitcoin Blockchain btc portfel sieć softfork

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.