za
Vivek Ramaswamy regulacje kryptowalut

Vivek Ramaswamy obiecuje chronić twórców Tornado Cash

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Vivek Ramaswamy, jeden z republikańskich kandydatów na prezydenta USA, zaprezentował swoje propozycje regulacji rynku kryptowalut. Zrobił to 16 listopada podczas Północnoamerykańskiego Szczytu Blockchaina (North American Blockchain Summit, NABS) w Fort Worth w Teksasie.

Vivek Ramaswamy mówi, jak należy regulować rynek kryptowalut

Polityk zaprezentował „wolności kryptowalut”. Zgodnie z jego wizją, przykładowo, twórcy kodu inteligentnych kontraktów nie powinni ponosić odpowiedzialności za działania osób korzystających z ich dzieła.

W dokumencie Ramaswamy obiecuje też, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, „nakieruje prokuratorów rządowych, aby ścigali przestępców, a nie kod, którego używają i nie programistów, którzy piszą ten kod”. Wskazał na sprawę miksera kryptowalut Tornado Cash.

Przykładem może być sprawa wniesiona przeciwko ludziom z Tornado Cash. […] Nie można ścigać twórców kodu

– powiedział.

Vivek Ramaswamy regulacje kryptowalut

Ramaswamy obiecał również zapewnić przejrzystość regulacyjną, która zapewni nowym kryptowalutom i tokenom „bezpieczną przystań”. Będą one chronione prawnie przez pewien czas po ich wprowadzeniu na rynek. Regulacje mają także zapobiegać tworzeniu przez jakąkolwiek agencję federalną zasad ograniczających korzystanie z portfeli hostowanych samodzielnie.

W sierpniu 2022 r. na Tornado Cash nałożono sankcje USA. Powód? Protokół był wykorzystywany do ułatwiania prania pieniędzy. Krytycy tej decyzji od dawna argumentowali, że nałożenie sankcji na platformę stanowi naruszenie prawa. Ramaswamy uważa tak samo: sankcje nałożone na miksery naruszają Pierwszą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych:

Wierzę, że kod jest formą mowy i jest chroniony przez Pierwszą Poprawkę. Zatem biorąc pod uwagę przykład (…) Tornado Cash, odłóż na bok szczegóły dotyczące tego, czy to, co zostało zrobione, jest dobre, czy złe. Nie możesz ścigać twórców kodu. To, co tak naprawdę musisz wdrożyć, to ściganie poszczególnych przestępców, którzy łamią już obowiązujące przepisy.

Ramaswamy nie ma szans na prezydenturę?

Zgodnie z najnowszymi sondażami Ramaswamy nie ma niestety szans na prezydenturę. W gronie Republikanów większym poparciem cieszą się: Donald Trump, Nikki Haley i Ron DeSantis. Może liczyć na 8% głosów wyborców Republikanów. Jednocześnie to najbardziej probitcoinowy kandydat, który akceptuje datki w BTC na swoją kampanię.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.