Vitalik Buterin: Bitcoin to kalkulator, Ethereum to smartfon

2019-03-04 Ethereum

W rozmowie z dziennikarzem Business Insider z dn. 28 lutego Vitalik Buterin opowiedział o tym, jak i dlaczego stworzył Ethereum. […]

W rozmowie z dziennikarzem Business Insider z dn. 28 lutego Vitalik Buterin opowiedział o tym, jak i dlaczego stworzył Ethereum. Podkreślił też rosnące stosowanie technologii blockchaina na rynku.

Buterin jest pewien stworzonego przez siebie systemu i uważa, że Ethereum jest czymś znacznie większym od Bitcoina. Właściwie w jego opinii cała platforma rozwija ideę najstarszej kryptowaluty.

BTC to kalkulator

Młody programista wspomina, że w pewnym momencie, kilka lat temu, zaczął zdawać sobie sprawę, że blockchain może mieć o wiele więcej zastosowań, niż tylko „jedna waluta peer-to-peer”. Skromnie dodaje, że „wielu innych ludzi zaczynało dostrzegać to w tym samym czasie”.

Bitcoin jego zdaniem ma „zbyt ograniczoną funkcjonalność”. Dość zabawnie porównał kryptowalutę do… kalkulatora kieszonkowego”

„Pomyśl o różnicy między kalkulatorem kieszonkowym a smartfonem, przy czym kalkulator kieszonkowy wykonuje jedno [zadanie] dobrze, ale tak naprawdę, ludzie chcą robić te wszystkie inne rzeczy. A jeśli masz smartfon, w smartfonie masz kalkulator kieszonkowy jako aplikację.”

Rozwój

Wywiad zbiegł się w czasie z ostatnim hard forkiem sieci Ethereum, w ramach którego zmieniono np. kwestię podaży ETH. Teraz za wykopanie bloku górnik będzie otrzymywał tylko 2 ETH, zamiast 3, jak miało to miejsce wcześniej. Może to doprowadzić do wzrostu ceny za pewien czas.

Obecnie ETH, mimo rozwoju technologicznego i fundamentów, w dalszym ciągu na giełdach cierpi na większą zmienność kursu w porównaniu do ceny BTC.

Na powyższe wpływ miały opóźnienia związane z wprowadzaniem zmian do kodu blockchaina Ethereum. Ponadto, trwa nieoficjalna rywalizacja zespołu Buterina z TRON i jego tokenem TRX.

Buterin zasugerował niedawno, że pod koniec zeszłego roku zaczął „zajmować tylne miejsce” w swoim własnym projekcie. Jakiś czas temu zasugerował, że Ethereum może nawet za jakiś czas zacząć działać bez niego. Dziś jednak nadal jest zaangażowany w społeczność, pisząc np. artykuły o aspektach sieci wymagających poprawy.

„W tej chwili prywatność Ethereum jest dość słaba”

– napisał w styczniu, przedstawiając sugestie przed hard forkiem.

Tagi
bitcoin btc ETH Ethereum hard fork smartfon vitalik buterin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.