Vinny Lingham: kolejna bańka na Bitcoinie nie tak szybko, jak wielu myśli

Bitcoin

Vinny Lingham, dyrektor generalny Civic, uważa, że ​​inwestorzy kupujący kryptowaluty nie powinni liczyć w najbliższym czasie na hossę. Nie jest […]

Vinny Lingham, dyrektor generalny Civic, uważa, że ​​inwestorzy kupujący kryptowaluty nie powinni liczyć w najbliższym czasie na hossę.

Nie jest co prawda zdania, że wszystko stracone, ale będziemy musieli odczekać swoje w czyśćcu:

Rynek kryptywalut urośnie ponownie, ale najprawdopodobniej [będzie to miało miejsce] wtedy, gdy ból związany ze spadkami stanie się odległym wspomnieniem. Nie lekceważ potęgi psychologii na wolnym rynku.

Warto pamiętać, że przez cały poprzedni rok cyfrowe waluty niemal nieprzerwanie traciły na wartości. Tyczy się to też Bitcoina, Ethereum oraz Ripple, czyli obecnie najpopularniejszych kryptowalut

Bitcoin to nie Duży Lotek

Z pewnością inwestorzy, którzy pojawili się na tym rynku w 2017 r. muszą być w szoku. Tamten okres był aż nazbyt łaskawy dla byków. Wzrosty, które ostatecznie stały się bańką spekulacyjną, mogły niejako przyzwyczaić młodych graczy do tego, że Bitcoin i inne e-waluty to niemal maszynki do robienia pieniędzy. „Wiesz, kupujesz jakąkolwiek z cyfrowych monet i po prostu czekasz na zyski” – zapewne sami słyszeliście takie zdania od zaślepionych profitami znajomych. Rok 2018 r. musiał być lodowatym prysznicem dla takich osób. Rynki spływały wręcz krwią. Ostatecznie przecież większość kryptowalut spadła o ponad 80-90 procent licząc od swoich szczytowych cen z grudnia ’17.

Co było w tym wszystkim najgorsze to fakt, że wielu ludzi kupowało Bitcoiny za pożyczony kapitał. Nathaniel Popper, dziennikarz The New York Times, pisał np. Kim Hyon-jeong, 45-letniej nauczycielce i samotnej matce, która zainwestowała w kryptowaluty 90 000 dolarów. Z tej kwoty sporą część stanowiły pieniądze z pożyczki. Gdy bańka pękła, nieszczęsna inwestorka-amatorka straciła większość swoich środków. Niestety czytając jej wypowiedź, trudno nie pomyśleć, że pomyliła giełdę z loterią:

„Myślałam, że kryptowaluty będą przełomem dla zwykłych, ciężko pracujących ludzi, takich jak my. Myślałam, że moja rodzina i ja możemy uciec od trudów i żyć wygodniej, ale okazało się, że jest na odwrót.”

Ponoć pamięć przeciętnego inwestora to dwa lata. Dlatego leczenie ran może potrwać jeszcze przez cały 2019 r. Możliwe też, że przez zasięg przekazu medialnego i rozgłos, jaki uzyskał Bitcoin w czasie minionej bańki spekulacyjnej, czas też jeszcze się wydłuży. Pamiętajcie jednak, że ZAWSZE INWESTUJECIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, zaś naszym zadaniem nie jest doradztwo finansowe, a tylko zachęcenie was do refleksji…

Tagi
bitcoin Ethereum hossa kryptowaluty Ripple Vinny Lingham

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.