za
Vikram-Pandit-2

Vikram Pandit – były prezes Citigroup o Bitcoinie

2014-11-17
Biznes

 

Były prezes absolutnego giganta sektora bankowego i usług finansowych, Citigroup, Vikram Pandit, udzielił niedawno wywiadu dla telewizji Bloomberg, w którym wypowiadał się w bardzo pozytywnym tonie odnośnie Bitcoina i technologii kryptowalut.

 

Na pytanie prowadzącego wywiad Erika Schatzkera: „Czy wierzy pan w Bitcoina?”, Pandit odpowiedział:

 

Wierzę w fakt że, wszystko jedno czy to wirtualna waluta czy usługi skupione wokół niej, posiadają one obietnicę, iż mogą kiedyś zmienić świat … Zatem powód dla którego podoba mi się koncept walut cyfrowych to fakt, że dają one początek wielu innowacjom, myśleniu o sposobach dokonywania transferów międzynarodowych, o sposobach ich przechowywania i tym podobnych. Myślę, że tego rodzaju innowacje mogą być w taki sam sposób wykorzystywane w przypadku tradycyjnej waluty, jak i dla walut cyfrowych, i to jest w tym piękne.

 

Pochwały spłynęły także w kierunku jednego z czołowych obecnie na świecie operatorów płatności bitcoin – Coinbase, z szefami którego Vikram miał okazję rozmawiać w zeszłym tygodniu:

 

Coinbase to w pewnym sensie portfel na bitcoiny. Jednakże równie dobrze może być to także portfel na bityeny, bitdolary czy też biteuro, nie ma to znaczenia. Na czym polega piękno właśnie tej konkretnej firmy? Są oni w stanie dokonać transferu pieniędzy w dowolne miejsce na świecie bez żadnych kosztów, za darmo. Zatem mamy tu bezkosztowy system płatności kontra inna kosztowne systemy płatności.

 

Warto odnotować, że większość zalet o których wspomina Pandit, nie jest zasługą samego Coinbase’a, ale jest po prostu naturalną cechą waluty bitcoin, dostępną dla dowolnego jej użytkownika. Coinbase występuje tu jedynie w charakterze pośrednika.

 

Coinbase należy obecnie do czołowych marek sektora usług finansowych opartych na bitcoinie. Jedne z największych firm korzystających z jego usług to między innymi: Overstock, Expedia, DISH Network czy PayPal.

 

Sam Vikram Pandit zaś to prawdziwy weteran bankowości. Swoją karierę rozpoczął we wczesnych latach osiemdziesiątych w innym, także potężnym banku Stanley Morgan. Wcześniej wykładał ekonomię na kilku amerykańskich uniwersytetach.

 

W roku 2005 opuścił bank, aby założyć swój własny fundusz hedgingowy, przejęty później, to jest w roku 2007, przez samo Citi. W rezultacie tego porozumienia właśnie, Pandit dołączył do Citigroup w roli prezesa banku.

 

Vikram Pandit zrezygnował z tej funkci pod koniec 2012 roku, jednak według niektórych źródeł, także tych pochodzących z agencji Bloomberg, został on pozbawiony tego stanowiska na wniosek rady nadzorczej banku. Od kwietnia tego roku Pandit jest przewodniczącym TGG Group.

 

Jego były pracodawca natomiast, Citigroup, to jedna z największych na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, grup z sektora bankowych usług finansowych. Główna siedziba korporacji znajduje się w Nowym Jorku, na Manhattanie.

 

Citigroup powstało w wyniku jednej z największych na świecie fuzji, przeprowadzonej pomiędzy bankiem Citicorp oraz konglomeratem finansowym Travelers Group, w październiku 1998 roku.

 

W najbardziej obfitych latach swojego funkcjonowania, jeszcze przed światowym kryzysem z 2008 roku, Citigroup było najpotężniejszą firmą i bankiem na świecie pod względem łącznej liczby aktywów. Grupa zatrudniała wtedy ponad 350 000 pracowników.

 

Sieć usług finansowych Citigroup obejmuje ponad 140 krajów. Korporacja posiada około 16 000 biur na całym świecie i może pochwalić się bazą ponad 200 milionów klientów.

 

W 2013 roku, dochód netto grupy wyniósł ponad 13,5 miliarda dolarów zaś łączna liczba aktywów kontrolowanych przez korporację obejmowała zakres blisko 1,9 biliona dolarów.

 

Na podstawie: www.bloomberg.com

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności