za

Vast Bank przestaje oferować klientom handel kryptowalutami

robinhood aplikacja rejestracja

Vast Bank, pierwszy amerykański bank, który pozwolił klientom przechowywać kryptowaluty, podjął strategiczną decyzję. Wycofuje się z rynku cyfrowych walut!

Vast Bank mówi inwestorom kryptowalut “stop”

Vast Bank był pierwszą instytucją bankową w Stanach Zjednoczonych, która umożliwia swoim klientom kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut. Teraz jednak wycofuje z rynku swoją mobilną aplikację do bankowości kryptowalutowej. Do tego planuje całkowite wycofanie się z branży aktywów cyfrowych.

W odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zamieszczone na stronie internetowej, Vast Bank stwierdził, że zwróci każdemu posiadaczowi pozostałe na jej adresach kryptowaluty:

(…) wyłączamy i usuwamy aplikację Vast Crypto Mobile Banking z Google i Apple, co oznacza, że Twoje konto bankowości mobilnej Vast Crypto, w tym wszelkie przechowywane na nim zasoby cyfrowe, zostanie zlikwidowane i zamknięte.


Vast Bank wszedł na rynek kryptowalut w 2019 r., a wcześniej – w 2021 r. – współpracował z Coinbase i SAP nad specjalną aplikacją bankowości mobilnej, która obsługiwałaby kryptowaluty.

Dlaczego więc Vast Bank wycofuje się z rynku aktywów cyfrowych? Ponoć to efekt tego, że w sposobie działania banku zauważono “niebezpieczne lub niezdrowe praktyki” związane z zarządzaniem ryzykiem i kontrolą. W efekcie Biuro Kontrolera Waluty (Office of the Controller of the Currency, OCC) zasugerowało instytucji zwrócenie uwagi na kryptowaluty i ryzyko z nimi związane.

W listopadzie 2023 r., niedługo po wydaniu dokumentu OCC, Vast Bank opublikował komunikat prasowy wskazujący, że ponownie skupia swoje wysiłki na „tradycyjnej bankowości” i odchodzi z rynku kryptowalut:

Począwszy od 2019 roku, Vast dodał do swojego asortymentu szereg usług bankowości cyfrowej. Jednakże stale zmieniające się i niejasne otoczenie prawne dot. bankowości cyfrowej w połączeniu z trudnościami makroekonomicznymi sprawiają, że trudniej jest przewidzieć przyszły wzrost [rynku kryptowalut].

Niepewność regulacyjna

Vast Bank wspomniał o niepewności regulacyjnej w USA. Wielu analityków przypisuje właśnie temu ogólną powściągliwość amerykańskiego sektora bankowego, który nadal obawia się dokonywać większych inwestycji w kryptowaluty i oferować te ostatnie swoim klientom.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności