za
Urugwaj

Urugwaj posiada swój pierwszy bitomat

2022-01-17
Kryptowaluty

Pierwszy bitomat został właśnie zamontowany w Urugwaju w nadmorskim mieście Punta del Este, głównej atrakcji turystycznej w regionie. Kraj stał się tym samym 11. państwem Ameryki Południowej, który otwarcie zachęca do adopcji kryptowalut. Przed zaangażowaniem się Urugwaju w ten proces, w Ameryce Południowej znajdowało się 79 bitomatów, co stanowiło 0,2% liczby tych urządzeń na całym globie.

Urugwaj montuje pierwszy bitomat

Według Ámbito, pierwszy bitomat w Urugwaju został zainstalowany w nadmorskim mieście Punta del Este, będącym główną atrakcją turystyczną w regionie. Urządzenie zostało opracowane i zainstalowane we współpracy z dwoma lokalnymi firmami — URUbit i inBierto.

Bitomat obsługuje obecnie wypłaty i depozyty aż pięciu kryptowalut: bitcoina (BTC), binance coin (BNB), binance USD (BUSD), ferret token (FRT) i urubit (URUB). FRT i URUB to kryptowaluty zarządzane i dystrybuowane odpowiednio przez URUBit i inBierto.

Adolfo Varela, dyrektor generalny inBierto, potwierdził, że inicjatywa była w 100% finansowana przez rząd Urugwaju. inBierto to platforma inwestycyjna, która jest również członkiem Urugwajskiej Izby Fintech (Cámara Uruguaya de Fintech), akceleratora startupów skupionego na sektorze fintech. URUBit to zdecentralizowany token stworzony w Urugwaju i wdrożony w Binance Smart Chain (BSC).

Urugwaj

Ameryka Południowa a rynek bitomatów

Dane z Coin ATM Radar pokazują, że liderem na rynku południowoamerykańskim z 31 instalacjami ATM jest Kolumbia. Następne są takie kraje jak Brazylia i Argentyna z odpowiednio 22 i 11 instalacjami. Inne kraje Ameryki Południowej, takie jak Ekwador, Wenezuela, Aruba i Saint Kits i Nevis, zainstalowały po jednym “bitcoinowym bankomacie”.

Warto dodać, że w zeszłym roku senator z Urugwaju przedstawił projekt ustawy, której celem jest uregulowanie rynku kryptowalut i umożliwienie firmom akceptowania płatności w cyfrowych walutach.

Jak poinformował Cointelegraph, senator Juan Sartori nie był jednak chętny do tego, by uznać jakąkolwiek kryptowalutę za prawny środek płatniczy. Zamiast tego zasugerował projekt ustawy, która ma na celu “ustanowienie legalnego i bezpiecznego” systemu użytkowania kryptowalut “w przedsiębiorstwach związanych z produkcją i komercjalizacją wirtualnych walut w Urugwaju”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności