za
satoshi nakamoto monero

Upbit uderza w kryptowaluty dbające o prywatność. To początek nowego trendu?

2019-09-21
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Południowokoreańska giełda kryptowalut Upbit ogłosiła, że wycofuje ze swojej platformy aż sześć walut. Są w wśród nich cyfrowe waluty, które umożliwiają w pełni anonimowe przesyłanie środków.

Cios w anonimowe kryptowaluty

W zawiadomieniu z 20 września UpBit ogłosiło, że do 30 września giełda usunie ze swojej platformy takie kryptowaluty jak: Monero (XMR), DASH, ZCash (ZEC), Haven (XHV), BitTube (TUBE) i PIVX. Firma dodała, że ​​nie będzie już obsługiwać depozytów w tych kryptowalutach i anuluje zamówienia w swoim orderbooku, które dot. kupowania tych “monet” za BTC, USDT i ETH.

Upbit wyjaśniło, że powodem usunięcia tych sześciu “monet prywatności” jest zablokowanie możliwości prania pieniędzy, które jest możliwe za ich pomocą.

Upbit podąża śladami OKEx

upbitWiadomość ta pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak południowokoreański oddział giełdy kryptowalut OKEx, OKEx Korea, usunął ze swojej strony pięć głównych altcoinów z podobnych powodów.

OKEx Korea potwierdziło, że wstrzymuje handel Monero, Dashem, Zcashem, Horizenem (ZEN) i Super Bitcoinem (SBTC) dokładnie 10 października. Powodem jest to, że skoro te projekty koncentrują się na prywatności w kwestii przesyłu środków, ich coiny są niezgodne z nowymi wytycznymi stworzonymi przez  międzyrządowy organ Grupę Zadaniową ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

FATF jest organizacją międzyrządową założoną w 1989 r. z inicjatywy krajów G7. Jej celem jest opracowywanie polityk związanych z walką z praniem pieniędzy. Chociaż państwa nie są dziś zobowiązane stosować się do tych zaleceń, można łatwo zauważyć, że narody, które tego nie robią, trafiają na czarną listę.

Kolejne giełdy?

Jak wcześniej informowały media, ogromne zmiany w prawie dot. giełd kryptowalut i całego rynku cyfrowych aktywów wymuszają od firm zidentyfikowania dwóch stron wysyłających sobie fundusze, jeśli transakcja jest warta więcej niż 1000 USD.

Ponad 200 krajów powinno teoretycznie wdrożyć przepisy do czerwca 2020 r. i to pomimo obaw, że jest to fizycznie niemożliwe do przeprowadzenia w kwestii wielu zdecentralizowanych łańcuchów bloków. Czy to oznacza początek końca takich projektów jak np. Monero?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności