za
parlamenteuropejski

Unia Europejska nie zamierza (na razie) regulować Bitcoina

Binance Launchpool

Wczoraj w Brukseli komisja Parlamentu Europejskiego odbyła publiczne przesłuchanie dotyczące walut cyfrowych. Dyskutowano na nim możliwość regulacji cyfrowych walut po niedawnych atakach terrorystycznych w Paryżu.

 

 

Wczoraj w Brukseli komisja Parlamentu Europejskiego odbyła publiczne przesłuchanie dotyczące walut cyfrowych. Dyskutowano na nim możliwość regulacji cyfrowych walut po niedawnych atakach terrorystycznych w Paryżu.

 

Podczas szeroko zakrojonej dyskusji panowało ogólne przekonanie, że cyfrowe waluty i branża blockchain nie powinny być przesadnie regulowane z obawy przed zduszeniem nowej i potencjalnie korzystnej technologii.

 

Omawiane tematy obejmowały ryzyko i wyzwania stawiane przez cyfrowe waluty znajdujące się w obrocie publicznym. Dyskutowano także o wpływie łańcucha bloków i technologii rozproszonej księgi głównej, na której opierają się waluty cyfrowe.

 

W przesłuchaniu wzięli udział reprezentanci Komisji Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także naukowcy i zainteresowane strony z sektora prywatnego. Na wstępie niemiecki euro deputowany i człowiek komisji Jakob von Weizsäckerm powtórzył cel spotkania:

 

„Nawiązując do przerażających ataków w Paryżu, rozważamy czy może być potrzeba regulacji walut cyfrowych. Była o tym mowa w przeszłości i bezwarunkowo patrzymy na możliwości w następstwie ataków terrorystycznych”

 

Weizsäckerm zaznaczył jednak, że wierzy w to, że technologia nie powinna być poddana nadmiernym regulacjom w momencie, kiedy wciąż ewoluuje. Weizsäckerm zauważył potencjalne możliwości, które stwarza technologia.

 

Thaer Sabri, doradca do spraw regulacji i prezes Stowarzyszenia Pieniądza Elektronicznego również podjął temat zamachów w Paryżu, mówiąc: „Nie możemy pozwolić na to, żeby huśtawka bujała się zbyt mocno”.

 

„Jeśli chodzi o przestępstwa finansowe, branża zgadza się, że regulacje są pożądaną rzeczą. Jeśli nie zniechęcimy przestępców do używania tych usług, mogą stać się one haniebne”

 

Jeremy Millar, partner w Magister Advisors (konsultanci technologii finansowych) stwierdził w odpowiedzi, że kluczowe jest wykrywanie finansowania terroryzmu, a nie wprowadzanie rozporządzeń. Siân Jones, założycielka European Digiral Currency i Blockchain Technology Forum, oraz doradca w COINsult dodała, że możliwość użycia cyfrowych walut w celu prania pieniędzy została ‘rażąco zawyżona’ i fakt, że można w łatwością wpaść na trop poprzednich transakcji sprawia, że cyfrowe waluty stają się nieodpowiednie do działań przestępczych.

 

Primavera De Filippi, pracownik naukowy Berkman Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda powiedziała natomiast, że sie sieć bitcoin może być skonstruowana tak, żeby być ‘agnostykiem jakiejkolwiek jurysdykcji’, oraz że ludzie mogą zarządzać siecią bez ujawniania swojej tożsamości.

 

„To stwarza możliwości dla działalności przestępczej, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy” – dodała. Jej zdaniem wyzwaniem jest regulowanie cyfrowych walut „bez naruszenia korzyści dla konsumentów w zakresie innowacji i zgodności z przepisami”.

 

Jeremy Millar mówiąc o bitcoinie argumentował, że branża do pewnego stopnia sama się reguluje. Wyraził on opinię, że zdecydowana większość transakcji bitcoinowych jest przeprowadzanych poprzez udział niewielkiej ilość firm: górników, giełdy i internetowe portfele. Ponadto większość usług zbudowana jest na tych platformach. Zasugerował on, że skoro branża w znaczącym stopniu stała się zinstytucjonalizowana, to budowanie dobrych relacji z firmami będzie bardziej skuteczne od wprowadzania nowych zasad.

 

W celu zilustrowania jak branża bitcoin może efektywnie zarządzać samą sobą, Millar powiedział, w odniesieniu do ostatniej debaty dotyczącej podwyższenia rozmiaru bloku, że kluczowi gracze w branży potrafią razem szukać rozwiązań problemu:

 

„Widzieliśmy jak ekosystem bitcoina pracuje wspólnie w celu rozwiązania problemów, z którymi się spotyka”

 

Von Weizsäckerm powiedział na koniec, że środowisko regulacyjne ma tendencję do stosowania ‘zapobiegawczych’ regulacji i wyzwaniem jest, żeby zachować otwarte umysły w odniesieniu do nowych obszarów takich jak cyfrowe waluty. Zaproponował on ogólne monitorowanie sytuacji, tak żeby środowisko regulacyjne miało najnowsze informacje dotyczące rozwoju sytuacji w branży.

 

„Czułbym się wygodniej, jeśli bylibyśmy w sytuacji, kiedy wzrost wykładniczy korzystania z blockchaina był… co najmniej zrozumiały przez regulatorów zanim stanie się bardzo duży”

 

Wyjaśnił, że w sprawach finansowych, jeśli model biznesowy nie jest zrozumiały dla środowiska regulacyjnego, to istnieje większe ryzyko przykładowo powstania piramid finansowych i „to jest jedna z tych rzeczy, o których nie chcemy dowiedzieć się, kiedy jest już za późno”.

 

Komisja Gospodarcza i Monetarna (ECON) odpowiedzialna jest za unię ekonomiczną i monetarną, regulację usług finansowych, wolny przepływ kapitału i płatności, opodatkowanie i politykę konkurencji i międzynarodowy system finansowy. Przesłuchanie przeprowadzone w poniedziałek było środkiem przygotowawczym do przyszłego sprawozdania dotyczącego walut cyfrowych.

 

źróło: Coindesk.com

Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności