za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

Unia Europejska chce uregulować rynek kryptowalut do 2024 r.

2020-09-19
Wiadomości

Unia Europejska (UE) mocno bierze się za regulowanie rynku cyfrowych aktywów. Brukselscy urzędnicy chcą, by kompleksowe przepisy dotyczące kryptowalut powstały do 2024 r.

Unia Europejska i kryptowaluty

UE-raportUnia Europejska planuje włączyć regulacje dot. kryptowalut i blockchaina do swoich głównych procesów legislacyjnych.

Zgodnie z wewnętrznymi dokumentami UE opublikowanymi w piątek przez Reutersa, w ciągu najbliższych czterech lat UE chce ustanowić nowe przepisy, które będą promować wykorzystanie technologii blockchain na rynku i wykorzystanie aktywów cyfrowych do międzynarodowych przelewów pieniężnych.

Dokument zawiera m.in. zapis:

Do 2024 r. UE powinna wprowadzić kompleksowe ramy umożliwiające wprowadzenie technologii rozproszonej księgi (DLT) i aktywów kryptowalutowych w sektorze finansowym […]. Powinna również zająć się ryzykiem związanym z tymi technologiami”.

Cyfryzacja płatności jest koniecznością

Stwierdziwszy, że prawie 80 proc. populacji UE dokonuje dziś transakcji nadal w pieniądzu papierowym, Komisja Europejska chce, aby płatności cyfrowe stały się bardziej powszechne.

Zadeklarowane w dokumentach cele Komisji obejmują chęć “zwiększenia dostępu do danych, dostępność działań finansowych” – a wszystko to przy jednoczesnym dążeniu do zwiększenia wydajności systemów.

Warto dodać, że powyższy proces z pewnością przyspieszy pandemia koronawirusa. Nowa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła niedawno, że zarządzana przez nią instytucja przyspieszy prace nad cyfrowym euro.

– Pandemia służyła jako katalizator, przyspieszając przejście do nowej, cyfrowej normalności. Zdecydowana większość konsumentów oczekuje, że będzie nadal korzystać z usług cyfrowych tak często, jak obecnie, a nawet częściej – powiedziała podczas niedawnej konferencji. – Pieniądz cyfrowy nie jest nowy, ponieważ banki od dziesięcioleci mają dostęp do pieniądza banku centralnego. Jednak nowa technologia może zostać wykorzystana do usprawnienia rozliczania transakcji finansowych. Otwiera ona również możliwość stworzenia detalicznego CBDC, który byłby bardzo innowacyjny, ponieważ byłby dostępny dla szerokiego grona odbiorców (…) Europa pozostaje jednak w tyle w tej dziedzinie – mówiła.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możecie zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Z kolei pewne miejsce, w którym możecie kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. polska giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie macie jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiecie się jak można je szybko i sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności