Blockchain

Ukraina będzie współpracowała z Estonią w temacie e-administracji

Delegacja rządu Ukrainy odwiedziła Estonię, aby uzyskać ekspercką ocenę swojej koncepcji e-administracji. Dowiadujemy się tego z z oświadczenia opublikowanego12 czerwca […]

Data publikacji: 13 czerwca 2019

bitbay

Delegacja rządu Ukrainy odwiedziła Estonię, aby uzyskać ekspercką ocenę swojej koncepcji e-administracji. Dowiadujemy się tego z z oświadczenia opublikowanego12 czerwca na stronie internetowej administracji prezydenta Włodymyra Zełenskiego. Ukraina chce mocno przebudować swój system administracyjny.

Delegacja pod przewodnictwem doradcy prezydenta Michaiła Fiodorowa spotkała się w dniach od 10 do 11 czerwca z władzami Estonii. Strony omówiły głównie przyszłą współpracę w zakresie rozwoju nowych technologii. Ponadto ukraińskie władze chciały uzyskać recenzję swojego programu dot. wykorzystania elementów e-administracji w swoim kraju.

E-stonia

Fiodorow stwierdził, że Estonia (nazywana czasami przez swoją politykę E-stonią) jest pierwszym państwem na świecie, który przeprowadził wybory za pomocą Internetu. Ponadto stworzył system, który pozwala obywatelom załatwić zdecydowaną większość urzędowych spraw nie wychodząc z domów – także wykorzystując różne rozwiązania online.

Warto przypomnieć, że Estonia „zawdzięcza” to Rosji. A dokładnie masowym atakom rosyjskich hakerów (właściwie można już w tym wypadku mówić o cyber-wojnie), które miały miejsce kilka lat temu. Wtedy – w odpowiedzi na próby usunięcia pomnika żołnierzy Armii Czerwonej – kremlowscy cyber-przestępcy atakowali systemy informatyczne należące do władz czy dokonywali niszczycielskich kampanii w sieci dotykających www rządu. Kreml oficjalnie odciął się od tych działań, ale ponoć dochodzenie w tej sprawie przedstawiło dowody na to, że stała za tym aparatura Władimira Putina. W rezultacie Estonia przebudowała całkowicie swoją strukturę, tworząc nowoczesny system e-administracji.

Ukraiński urzędnik twierdzi teraz, że celem jego kraju jest także wdrożenie najbardziej aktualnych oraz innowacyjnych technologii w koncepcji govtech nowego rządu.

Zgodnie z zapowiedzią, delegacja przeprowadziła ponad 10 spotkań z głównymi władzami Estonii, w tym także przedstawicielami z Komisji Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Agencji Systemów Informacyjnych, estońskiej Akademii E-Governance.

Estonia a blockchain

Rząd Estonii stosuje technologię blockchain w wielu swoich usługach i administracji. Kraj chwali się tym, że jest pierwszym państwem, które zastosowało sieć bloków, aby zapewnić integralność swoich cyfrowych systemów.

W 2016 r. władze estońskie ogłosiły także inicjatywę wdrożenia technologii blockchain w rejestrach opieki zdrowotnej we współpracy z amerykańskim dostawcą usług danych Guardtime. Estonia zastosowała również tę technologię w programach e-rezydencji.

Jak widać, Ukraina podąża w tym samym kierunku.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion