za
flaga ukrainy ukraina

Ukraina chce zmienić podatki od obrotu kryptowalutami

Ukraina: projekt ustawy określającej sposób opodatkowania dochodu związanego z kryptowalutami został przedłożony parlamentowi tego kraju, Radzie Najwyższej.

Ustawa została przygotowana przez ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej, międzyfrakcyjne stowarzyszenie parlamentarne Blockchain4Ukraine oraz organizację Better Regulation Delivery Office (BRDO) – poinformował resort w ogłoszeniu opublikowanym we wtorek przez lokalną agencję informacyjną UNIAN.

Ukraina chce zmienić podatki od obrotu kryptowalutami

Dokument, którego autorem jest 13 członków parlamentu, ma na celu zmianę ukraińskiego kodeksu podatkowego i wprowadzenie do prawa podstawowych koncepcji związanych z zasobami kryptowalutowymi. Ustawa definiuje takie aktywa jako „specjalny rodzaj cennej własności w formie cyfrowej, utworzony, rozliczony i zbywany elektronicznie”. Pod tę definicję podlegać mają kryptowaluty, tokeny i inne takie aktywa niewymienione w projekcie.

„Jesteśmy przekonani, że przyjęcie tego [projektu] ustawy stworzy warunki do uruchomienia rynku aktywów wirtualnych zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, biorąc pod uwagę równowagę interesów podmiotów zaangażowanych w transakcje z aktywami wirtualnymi i państwa, które uzyskuje dodatkowe przychody z podatków od takich transakcji”

– przekazało ministerstwo.

mfpodatkiJeżeli ustawa przejdzie przez parlament, dochód z obrotu cyfrowymi aktywami zostanie obliczony jako różnica między ceną zakupu a kwotą otrzymaną przy sprzedaży. Zyski powinny być deklarowane przez podatników jako „inny” dochód.

Dochody z obrotu kryptowalutami byłyby na ogół opodatkowane według standardowej stawki, która na Ukrainie wynosi 18 procent. Bierze się jednak pod uwagę wprowadzenie początkowej, 5-procentowej stawki od dochodów osobistych ze sprzedaży aktywów kryptograficznych przez okres pięciu lat po zatwierdzeniu ustawy. Sprzedaż aktywów kryptograficznych nie podlegałaby podatkowi VAT.

Tokeny a podatki

Stokenizowane zasoby miałyby inne zastosowanie podatkowe. Byłyby definiowane jako aktywa cyfrowe poświadczające własność lub prawa niemajątkowe. W takich przypadkach tokeny byłyby opodatkowane w taki sam sposób, jak towary lub usługi je wspierające.

Michael Chobanian, założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut Kuna i prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Blockchain, powiedział, że wierzy, że prawo wejdzie w życie, ale istnieją i inne przeszkody stojące przed branżą, które należy rozwiązać.

„Jeśli Narodowy Bank Ukrainy nie zezwoli bankom na otwieranie rachunków dla firm kryptowalutowych na Ukrainie, nic dla branży naprawdę się nie zmieni”.

– powiedział mediom Chobanian.

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej ogłosiło też niedawno nowe partnerstwo z giełdą kryptowalut Binance w celu współpracy w kwestii opracowania przepisów dotyczących kryptowalut w tym kraju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności