Ekonomia

Ujemne stopy proc. są w Polsce realne – twierdzi Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński nie przestaje zaskakiwać. W grudniu 2020 r. stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może jeszcze obniżyć [...]

Data publikacji: 16 stycznia 2021

bitbay
Prezes NBP Adam Glapiński nie przestaje zaskakiwać. W grudniu 2020 r. stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może jeszcze obniżyć stopy proc. Teraz ma nowe wieści. Ujemne stopy proc. w Polsce stają się w jego oczach całkiem realne. To jednak nie koniec…

Ujemne stopy proc.

– Dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, dopuszczam także stopy ujemne – powiedział w piątek podczas konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że obniżka stóp będzie zależna od ogólnej sytuacji gospodarczej. Ewentualna podwyżka stóp to w jego oczach „abstrakcja”.

Skonkretyzował, że do obniżki może dojść w przypadku „radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki”.

Może pojawić się potrzeba dalszego poluzowania polityki pieniężnej, w tym przez obniżenie stóp procentowych. Wciąż dysponujemy dużą przestrzenią do obniżenia stóp, analizujemy wszystkie scenariusze i nie zawahamy się wprowadzić w życie scenariusza, który będzie potrzebny dla przezwyciężenia zapaści gospodarczej – powiedział.

Uspokajał też, że nie spodziewa się dalszego mocnego pogorszenia gospodarki.

Zakładamy przeciwnie – że w tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury, a inflacja będzie zgodna z celem NBP. Jeśli ten scenariusz będzie się realizował – co zakładam z ogromnym prawdopodobieństwem, a może się to zmienić tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, to nie będzie potrzeby zmiany stóp procentowych – dodał.

Banknot 1000 zł

To jednak nie koniec. Jeśli śmialiście się kiedyś z „dzikich” krajów, które drukują banknoty o coraz większych nominałach, inne słowa Glapińskiego powinny was przestraszyć. Powiedział on bowiem, że NBP może w pewnym momencie zacząć emitować banknot 1000 zł.

(…) na początku kryzysu powiedziałem, że nie ma obaw i nie ma co stać w kolejkach do bankomatów. Powiedziałem, że Narodowemu Bankowi Polskiemu nie zabraknie pieniędzy i powiedziałem to wyraźnie i dokładnie w tym sensie, że mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi. Oczywiście posiadamy zapas o odpowiednich nominałach – nie wszystko jest w stuzłotówkach i pięćdziesięciozłotówkach. Duża część zapasu to właśnie banknoty o nominale 500 zł – dodał szef NBP. – Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion