Uganda chce bliżej przyjrzeć się kryptowalutom pod kątem ich użycia w piramidach finansowych

2020-02-06 Bezpieczeństwo

Uganda: państwowi urzędnicy badają rolę kryptowalut w związku z oszustwami piramidowymi, które często występują w tym kraju. O sprawie informuje […]

Uganda: państwowi urzędnicy badają rolę kryptowalut w związku z oszustwami piramidowymi, które często występują w tym kraju. O sprawie informuje gazeta PML Daily.

Uganda ma problemy z piramidami

Uganda ma ponoć spore problem z występowaniem na jej terenie licznych piramid finansowych. Kryptowaluty także mają trafić teraz pod lupę władz. Czy to oznacza początek problemów dla rynku Bitcoinów w tym kraju? Niekoniecznie…

Przemawiając w parlamencie, minister finansów David Bahati ujawnił bowiem, że rząd powołał do życia grupę zadaniową do zbadania tematu kryptowalut i ich potencjalnych zastosowań w scamach. Zespół ma skoncentrować się również na „trendach globalnego przemysłu 4.0.”, które mogą doprowadzić do znacznych zmian w gospodarce kraju i regionu.

Ponoć politycy nie chcą od razu uderzać w kryptowaluty jako takie. Najnowsza inicjatywa rządu ma na celu edukację obywateli i zniechęcenie ich do inwestowania w programy zbudowane na schemacie Ponzi’ego.

„Rozmawiamy również z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, aby zakazać takich programów. Wyzwanie polega jednak na tym, że operatorzy takich programów rejestrują się jako instytucje finansowe, ale kiedy zaczynają działać, ich działalność jest zgoła inna [niż twierdzili, że będzie]”

– dodał polityk.

Oszuści często używają też ponoć kryptowalut do zbierania pieniędzy od naiwnych inwestorów.

„W dalszym ciągu doradzamy społeczeństwu, aby powstrzymało się od inwestowania w kryptowaluty, ponieważ nie są one jeszcze nadzorowane i regulowane w Ugandzie. Dlatego gorąco zachęcamy członków naszego społeczeństwa do przeprowadzania transakcji biznesowych wyłącznie za pomocą licencjonowanych instytucji finansowych”

– stwierdził też minister.

Bahati ujawniło również, że Ministerstwo Sprawiedliwości obecnie zmienia ustawę o kodeksie karnym w celu kryminalizacji programów Ponzi’ego. Ponadto krajowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy jest modyfikowana w taki sposób, aby objąć „dostawców aktywów wirtualnych”.

„Dzięki temu dostawcy usług wirtualnych aktywów, w tym dostawcy kryptowalut, zostaną objęci nadzorem Financial Intelligence Authority”

– wyjaśnił.

Piramidy

Niestety na rynku kryptowalut nadal pojawiają się kolejne piramidy finansowe. Jedna z najgłośniejszych – OneCoin – właśnie upada, o czym przeczytacie w artykułach na naszej stronie w tym miejscu.

Tagi
kryptowaluty scamy Uganda

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.