Kryptowaluty

Twórcy OneCoin zostali aresztowani

Amerykański prokurator okręgowy wydał nakaz aresztowania założycieli międzynarodowej piramidy kryptowalutowej, która wyemitowała cyfrową walutę o nazwie „OneCoin”. Ogłoszenie zostało opublikowane […]

Data publikacji: 9 marca 2019

bitbay

Amerykański prokurator okręgowy wydał nakaz aresztowania założycieli międzynarodowej piramidy kryptowalutowej, która wyemitowała cyfrową walutę o nazwie „OneCoin”. Ogłoszenie zostało opublikowane przez biuro prokuratora okręgowego w południowym dystrykcie Nowego Jorku w dniu 8 marca.

Założyciele i liderzy OneCoin, Konstantin Ignatov i jego siostra Ruja Ignatova, zostali aresztowani 6 marca 2019 roku w Los Angeles. Rodzeństwo zostało oskarżone o „oszustwa związane z papierami wartościowymi i praniem pieniędzy”.

Historia budowy piramidy

OneCoin powstał w 2014 roku i miał główną siedzibę w stolicy Bułgarii, Sofii. Projekt działał jako sieć marketingowa, za pośrednictwem której członkowie otrzymują prowizje za przyciąganie innych, potencjalnych inwestorów, którzy kupowaliby pakiety „kryptowalut”. Sieć OneCoin to ponoć ponad trzy miliony uczestników na całym świecie.

Kiedy Ignatov został zapytany na spotkaniu z inwestorami w Las Vegas, kiedy członkowie OneCoin mogą „wypłacić” swoje coiny, odpowiedział:

„Jeśli jesteś tutaj, by wypłacić pieniądze, opuść ten pokój teraz, ponieważ nie rozumiesz, czym jest ten projekt.”

Komentując zarzuty, prokurator Geoffrey S. Berman powiedział:

„Podejrzewamy, że oskarżeni stworzyli „kryptowalutę” firmy całkowicie opartą na kłamstwie i oszustwie. Obiecywali duże zwroty i minimalne ryzyko, ale ten biznes był piramidą opartą na niczym (…). Inwestorzy stali się ofiarami, gdy oskarżeni [już odpowiednio] się wzbogacili.”

Dochodzenie dowiodło, że między czwartym kwartałem 2014 r. a trzecim kwartałem 2016 r. OneCoin wygenerował 3 353 mld euro (3 769 mld USD) przychodów ze sprzedaży wspomnianych pakietów. „Zyski” sięgały 2 232 mld euro (2 509 mld USD).

Prokurator okręgowy Nowego Jorku Cyrus R. Vance, Jr. stwierdził, że „oskarżeni [tj. rodzeństwo Ignatov] stworzyli klasyczny system piramidy [oparty na] na nowoczesnej platformie, zagrażając integralności systemu finansowego Nowego Jorku i okradając inwestorów z miliardów [USD].”

Inne podejrzane projekty

Podobne kontrowersje wzbudzają takie projekty jak DasCoin czy FuturoCoin. Przed oboma (podobnie jak przed OneCoin) ostrzegało m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. W sprawie DasCoin interpelację poselską pisała posłanka Mirosława Nykiel, zaś zgłoszenie do prokuratury przygotowała fundacja Trading Jam.

W zeszłym miesiącu Departament Sprawiedliwości USA zainteresował się także firmą My Big Coin Pay Inc., której założyciele ponoć także wyłudzali pieniądze od naiwnych inwestorów.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion