Trump banuje chińskie aplikacje płatnicze, w tym AliPay i WeChat Pay.

2021-01-07 Regulation

Trumpowi zostały ostatnie dwa tygodnie piastowania stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdążył jednak jeszcze nałożyć kolejne zakazy, związane z wojną handlową […]

Trumpowi zostały ostatnie dwa tygodnie piastowania stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdążył jednak jeszcze nałożyć kolejne zakazy, związane z wojną handlową USA-Chiny. Tym razem oberwało się aplikacjom płatniczym.

Obawy przed Komunistyczną Partią Chin

We wtorek, Trump wydał rozporządzenie, które zabrania obywatelom Stanów Zjednoczonych lub osobom znajdującym się na terenie tego kraju, korzystania z dziewięciu chińskich aplikacji płatniczych. Jest to kontynuacja wcześniejszych wysiłków Białego Domu mających na celu odcięcie amerykańskiego rynku od aplikacji należących do Chińczyków, takich jak TikTok. Wczorajsze zarządzenie powtórzyło wcześniejsze obawy związane z gromadzeniem danych przez Komunistyczną Partię Chin:

Ciągła działalność ChRL i KPCh polegająca na kradzieży lub pozyskiwaniu w inny sposób danych dotyczących osób ze Stanów Zjednoczonych wyraźnie wskazuje na zamiar wykorzystania masowego gromadzenia danych do realizacji programu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego Chin.

Wśród zakazanych aplikacji znalazły się Alipay i WeChat Pay

Zakazane aplikacje to AliPay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay i WPS Office. Zakaz wejdzie w życie dopiero za 45 dni. Do tego czasu Trump opuści już wości Białego Domu. Biorąc pod uwagę fakt, że jego wcześniejszy rozkaz, by zmusić ByteDance do wycofania się z TikToka został zablokowany w sądzie, gdy ten jeszcze sprawował swój urząd, nie ma powodu, by sądzić, że tym razem mu się to uda.

Ostatnie posunięcia amerykańskiego aparatu bezpieczeństwa narodowego zdecydowanie wskazały na obawy związane z chińskimi systemami płatniczymi. W szczególności z cyfrową walutą banku centralnego.

Wiele osób z branży kryptowalut, jak również z szeroko pojętej gałęzi przemysłu technologicznego, ostrzegało przed zimną wojną technologiczną między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Wśród takich osób znaleźli się m.in. Mark Zuckerberg z Facebooka, czy kilku liderów Ripple Labs. Podczas gdy sytuacja między tymi dwoma krajami jest oczywiście napięta, zarówno Facebook, jak i Ripple doświadczyli poważnych problemów z amerykańskimi regulatorami. Władze martwiły się o ich działania, kiedy przedstawiali te argumenty, nieco umniejszając ich patriotyzmowi.

 

Tagi
alipay Chiny Trump USA WeChat

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.