Bitcoin

Trudność kopania BTC zbliża się do ATH

Cena BTC osiągnęła najwyższy od dwóch lat poziom ponad 19 000 dolarów, a następnie w ciągu tygodnia kilka razy spadła […]

Data publikacji: 30 listopada 2020

bitbay

Cena BTC osiągnęła najwyższy od dwóch lat poziom ponad 19 000 dolarów, a następnie w ciągu tygodnia kilka razy spadła poniżej 17 000 dolarów. Według firmy analitycznej Glassnode, trudność wydobycia Bitcoina (BTC) wzrosła o 8,9%, co sprawia, że metryka ta znajduje się zaledwie 4% od ATH odnotowanego w zeszłym miesiącu.

Wzrost trudności wydobycia historycznie oznaczał początek byczego cyklu w 2013 i 2016 roku. Nie wiadomo jeszcze jednak, czy niedawny wzrost ceny monety do poziomu 3% od ATH jest długoterminowym byczym sygnałem. Cena Bitcoina w zeszłym tygodniu spadła o 11%, ponieważ wieloryby przeniosły część swoich środków na giełdy. Teraz jednak zaczęła odzyskiwać straty i za jedną monetę musimy zapłacić ok. 18 500 dolarów.

Większa trudność wydobycia może oznaczać wzrost opłat transakcyjnych dla użytkowników, zwiększenie czasu potrzebnego do wygenerowania bloku oraz zwiększenia liczby nie przetworzonych transakcji w mempoolu bitcoina. Według szacunków Earn.com, optymalna opłata za transakcję BTC wynosi obecnie 14 272 satoshi, czyli około 2,60 USD.

Rośnie też trudność wydobycia Ethereum

Blockchain Etereum (ETH) również odnotowała ostatnio rekordowe wzrosty trudności wydobycia. Glassnode poinformował, że w piątek, po spadku ceny tokena ETH z ponad 600 do 513 dolarów w ciągu trzech dni, trudność kopania osiągnęła najwyższy od 2 lat poziom.


Hash rate sieci BTC – wskaźnik określający, ile mocy obliczeniowej jest przeznaczane na walidację transakcji – zaczął spadać po osiągnięciu ATH w październiku. Dane z Blockchain.com pokazują, że między 17 października a 2 listopada metryka spadła o ponad 27%, z 146,5 EH/s do 106,6 EH/s. Według BTC.com, hash rate Bitcoina wynosi obecnie 130,15 EH/s.

W momencie pisania tego artykułu, cena Bitcoina utrzymuje się powyżej 18 500 dolarów. W ciągu ostatnich 24 godzin moneta odnotowała 2,5% wzrostu.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion