TRON (TRX) – wszystko co powinieneś wiedzieć

2021-01-11 Dla wnikliwych

Od momentu, gdy TRON (TRX) wszedł na rynek kryptowalut w 2017 r., udało mu się odnieść kilka sukcesów. Moneta ta […]

Od momentu, gdy TRON (TRX) wszedł na rynek kryptowalut w 2017 r., udało mu się odnieść kilka sukcesów. Moneta ta wykorzystała wsparcie społeczności i swoje wyjątkowe aspekty techniczne, aby stać się jedną z 10 największych kryptowalut na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że aby zrealizować to zadanie projekt potrzebował zaledwie dwóch lat. Aktualnie TRON zajmuje 17. miejsce w rankingu CoinMarketCap.

Czym jest TRON (TRX)?

TRON jest zdecentralizowaną wirtualną maszyną, która została zbudowana, aby umożliwić dostęp do zdecentralizowanego Internetu. Podobnie jak w przypadku Ethereum, TRON umożliwia twórcom dAppów tworzenie i korzystanie ze złożonych protokołów za pomocą smart kontraktów, które działają w oparciu o natywny blockchain. Obecnie platforma ta jest najbardziej znana z szybkości transakcji i dynamicznego CEO.

Platforma jest w stanie obsłużyć 2000 transakcji na sekundę. Ta wydajność plasuje TRX na równi z głównymi procesorami płatniczymi, takimi jak PayPal. Co najlepsze, TRON ma zerowe opłaty transakcyjne. Za wysłanie nawet miliona dolarów w TRX w dowolne miejsce na świecie w kilka sekund nie zapłacimy ani grosza.

Aby zrozumieć fundamentalne zadanie, które starają się podjąć twórcy TRON, trzeba zdobyć trochę wiedzy o zdecentralizowanym Internecie. Zdecentralizowany Internet różni się od Internetu, do którego jesteś przyzwyczajony w pewien kluczowy sposób. Przede wszystkim, nie ma tu firm hostingowych. Zamiast tego, cały Internet jest prowadzony przez indywidualnych użytkowników.

Do niedawna, pojęcie zdecentralizowanego Internetu wydawało się być niemożliwe do zrealizowania. Nie było możliwości, aby połączyć moc obliczeniową całego świata. Jednak przejrzysty charakter sieci blockchain sprawia, że są one idealne do właśnie takiego zadania.

Historia TRON (TRX)

Historia projektu TRON zaczyna się na początku 2017 roku. W tym czasie prezes firmy Justin Sun oficjalnie założył organizację non-profit z siedzibą w Singapurze, znaną dziś jako TRON Foundation. Misją tej organizacji było zbudowanie infrastruktury dla zdecentralizowanego Internetu i zapewnienie demokratycznego systemu zarządzania nową siecią.

Co ważne, Sun nie jest obcym w sektorze FinTech. Po pierwsze, jest on protegowanym założyciela Alibaby, Jacka Ma. Po drugie, zaledwie w ciągu kilku miesięcy po ukończeniu Uniwersytetu Hupan Ma, trafił on na listy Forbesa „China 30 under 30” i „Asia 30 under 30”. Sun był już znany w branży, jeszcze przed rozpoczęciem projektu TRON.

Wcześniej był on głównym przedstawicielem Ripple’a w Chinach. Stanowisko to umożliwiło mu nawiązanie kontaktu z siecią osób, które pewnego dnia będą mu potrzebne do urzeczywistnienia koncepcji TRON. Założył również niezwykle popularną aplikację do transmisji na żywo o nazwie Peiwo. Obecnie aplikacja ta ma ponad 10 milionów użytkowników w całym państwie środka.

Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że Sun zintegrował aplikację TRON z Peiwo zaledwie kilka miesięcy po jej nabyciu. Integracja ta przyczyniła się do wzmocnienia pozycji TRONa w regionie. Dodatkowo, strategia ta znacznie rozszerzyła aktywną bazę użytkowników sieci.

ICO Tron (TRX)

Wprowadzenie TRON’a na rynek było bardzo ważnym wydarzeniem. W 2017 roku ICO Fundacji TRON zebrało 70 milionów dolarów na dalszy rozwój ekosystemu. Podczas tego wydarzenia inwestorzy otrzymali tokeny TRX w zamian za swoje BTC lub ETH. W momencie sprzedaży tokeny TRX miały wartość rynkową zaledwie 0,0019 USD.

Tokeny TRX są tokenami użytkowymi wydanymi przez Fundację TRON jako medium walutowe dla wszystkich tokenów opartych na TRC. Tokeny te znajdują się w sieci MainNet i ułatwiają łatwe transakcje w całym blockchainie.

Do 2018 roku Sunowi udało się uplasować TRONa w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Ten sukces zapewnił twórcom platformy zasoby, doświadczenie i motywację do uruchomienia własnego blockchaina. Decyzja ta pozwoliła firmie na migrację platformy z tokenów ERC-20, które działają w sieci Ethereum, do tokenów TRX, które korzystają z rodzimego protokołu TRON.

Delegate-Proof-of-Stake (DPoS)

Sieć TRON opiera się na mechanizmie konsensusu Delegate-Proof-of-Stake (DPoS). DPoS jest podobny do mechanizmu proof-of-stake, ponieważ umożliwia użytkownikom uzyskiwanie pasywnego dochodu za stakowanie monet w sieciowym portfelu.

W odróżnieniu od systemu PoS, w systemie DPoS, tylko wybrane węzły mogą zatwierdzać bloki transakcji. W ekosystemie TRON, społeczność co sześć godzin wybiera 27 Super Reprezentantów do tego ważnego zadania. Przedstawiciele ci są wybierani przez społeczność użytkowników korzystających z systemu TRX. Cały proces jest realizowany przez DAO.

Stakowanie TRON (TRX)

Staking posiada kilka ważnych zastosowań. Po pierwsze, pozwala użytkownikom zarabiać pasywny dochód. Po drugie, zapewnia bezpieczeństwo sieci. W ekosystemie TRX użytkownicy stakują swoje tokeny TRX w stosunku 1:1. Im więcej monet zostanie postawionych, tym więcej TRON Power zyskują stakerzy.

TRON Power (Moc) jest niezbędna w sieci TRON. Jest ona wykorzystywana przez społeczność do głosowania na Super Przedstawicieli. Użytkownik może zdecydować się na zamianę swojej mocy TRON na TRX po trzech dniach.

Zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna (DAO)

DAO nadal są popularną formą zdecentralizowanego zarządzania. Wyobraź sobie, że DAO to szereg smart kontraktów kontraktów, nad którymi głosują węzły, aby określić kolejny kierunek działania organizacji. DAO zapewniają społeczności zdecentralizowany i demokratyczny sposób rozwoju, oparty na zasadach wspólnoty.

Bittorrent

W lipcu 2018 roku Fundacja TRON pojawiła się na pierwszych stronach gazet. Tym razem pojawiła się informacja, że TRON zakupił największą na świecie sieć wymiany plików peer-to-peer – Bittorrent. Platformy wymiany plików takie jak Bittorrent były pierwszymi istniejącymi formami zdecentralizowanych sieci. Zasadniczo, położyły one podwaliny pod technologię blockchain już lata temu.

Fundacja TRON

Fundacja TRON jest organizacją non-profit, która koncentruje się na rozszerzaniu możliwości wykorzystania TRX i protokołu TRON. Obecnie firma TRX działa w jednej z największych zdecentralizowanych sieci na świecie. Dodatkowo, cały protokół TRON jest protokołem open-source. Platformy open-source są bardziej bezpieczne, ponieważ umożliwiają społeczności testowanie kodów pod kątem luk i błędów.

Gdzie kupić TRON (TRX)?

Chociaż nie można jeszcze kupić TRX-a na stacji benzynowej, w sklepie czy kantorze, to jednak ten futurystyczny token jest łatwy do zdobycia. Na szczęście TRON jest dostępny na jednych z największych giełd na świecie. Jednym z najprostszych sposobów na zdobycie żetonów TRX jest giełda Binance.

Binance jest największą na świecie giełdą kryptowalut pod względem wolumenu. Platforma oferuje obecnie wiele różnych par handlowych TRX, w tym BTC/TRX. Jak w przypadku większości altcoinów, aby dokonać zakupu trzeba najpierw przeliczyć walutę fiat na BTC lub ETH.

Kontrowersja TRON

Jak każdy duży projekt, TRON był też przedmiotem wielu kontrowersji. Jednym z głównych problemów, które nękały ten projekt, jest fakt, że większość jego protokołów wydaje się być oparta na innych platformach.

TRON wykorzystuje wiele protokołów z IPFS i Filecoin (Bitswap, PoRep, PoSt), ale nie podaje ich jako odniesienia w swojej białej księdze. Ten brak referencji sprawił, że część społeczności była negatywnie nastawiona do projektu.

W odpowiedzi na zarzuty o fałszerstwo, Sun stwierdził, że zamieszanie powstało w wyniku złych tłumaczeń. Wyjaśnił, że tłumacze białej księgi pominęli ważne szczegóły, które znalazły się w oryginalnej chińskiej wersji dokumentu. Wbrew jego twierdzeniom, społeczność wskazywała na problemy również w chińskiej wersji.

Podsumowanie

TRON nadal regularnie znajduje się w nagłówkach kryptowalutowych mediów. Począwszy od lunchu założyciela projektu z Warrenem Buffetem, a skończywszy na uruchomieniu nowej platformy DeFi, projekt ten wciąż porusza wyobraźnię i serca użytkowników kryptowalut na całym świecie. Póki co ekscytujące jest to, aby zobaczyć co ten kreatywny zespół programistów trzyma dla nas w zanadrzu.

Tagi
Justin Sun Tron trx

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.