Bitcoin

TOP 10 osób, które najbardziej wpłynęły na rynek kryptowalut w 2019 r.

Rok 2019 był dla kryptowalut okresem przejściowym. Zaliczyliśmy mini-bańkę, poznaliśmy sporo nowych rozwiązań technologicznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek […]

Data publikacji: 20 grudnia 2019

bitbay

Rok 2019 był dla kryptowalut okresem przejściowym. Zaliczyliśmy mini-bańkę, poznaliśmy sporo nowych rozwiązań technologicznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek w przyszłości, zabrakło jednak tzw. big newsów. W tym zestawieniu przedstawimy wam jednak 10 najważniejszych person w świecie blockchaina, które najmocniej namieszały w tej przestrzeni w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

10. Mark Zuckerberg

mark zuckerbergNiewiele osób wzbudza tyle kontrowersji (też w branży kryptowaluy), co Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. On sam znalazł się na naszej liście z powodu Libry. O tym, że jego portal może chcieć wyemitować swoją cyfrową walutę, zaczęto mówić już rok temu. Dopiero w czerwcu 2019 r. firma potwierdziła te pogłoski. Ostatecznie LibraCoin ma ujrzeć światło dzienne w 2020 r. I być może będzie kropką nad „i” w kwestii wejścia kryptowalut do mainstreamu.

9. Justin Sun

justin sun tronTwórca TRON był w tym roku źródłem niekończących się doniesień prasowych. Przede wszystkim emocje wywołał jego pomysł, by zapłacić aż 4,6 miliona dolarów za charytatywny lunch z dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway, Warrenem Buffetem. Plan był ambitny. Panowie mieli wspólnie spędzić trochę czasu, zaś Sun miał wtedy nakłonić inwestora do zmiany jego krytycznego zdania nt. kryptowalut. Do lunchu już niemal doszło, ale odwołał go sam szef TRON. Ponoć z powodów zdrowotnych.

Poza tym TRON jako projekt zyskuje na rynku i choćby z tego powodu jego twórcy należy się miejsce w naszej topce.

8. Xi Jinping

2019

Może i prezydent Chin Xi Jinping nie jest pierwszą osobą, która staje ci przed oczami, gdy słyszysz „blockchain”, ale nie można mu odmówić jednego – ma wielki wpływ na rynek kryptowalut i samej ich technologii. Jego nowa polityka dot. łańcucha bloków pokazuje, że Chiny mogą jeszcze wiele namieszać w tej przestrzeni. Zresztą to wypowiedziane przez tego polityka kilka zdań doprowadziło do skoku cen cyfrowych walut parę miesięcy temu.

7. Andreas Antonopoulos

Andreas Antonopoulos pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie kryptowalut głównie za bycie ich swoistym ewangelistą. Jeździ po świecie, by tłumaczyć ideę BTC i to, jak kryptowaluta może wpłynąć na naszą rzeczywistość. W ostatnim roku mocno krytykował np. Librę, która jego zdaniem nie będzie tak naprawdę kryptowalutą:

“(…) może ona konkurować jedynie z bankami i walutami typu fiat, ale nie będzie stanowić zagrożenia dla Bitcoina”.

Jego zdaniem waluta Facebooka nie będzie tak naprawdę zdecentralizowana, więc daleko jej do ideału, jakim w oczach jego samego jest Bitcoin.

6. Craig Wright

2019Craig Wright to ta postać, którą albo się kocha albo nienawidzi. Tyle że osób, które czują do niego to drugie uczucie jest więcej. Znacznie więcej. Nie zmienia to faktu, że Wright jest jednym z najbardziej fascynujących ludzi, którzy kiedykolwiek działali w branży kryptowalut.

W tym roku budził – jak zawsze – kontrowersje. Nadal uważa, że jest Satoshim Nakamoto, ale teraz musiał udowodnić to w sądzie. W momencie pisaniach tych słów, wiele wskazuje na to, że mu się to nie udało.

Wright trafia na naszą listę, bo mimo wszystko nadal ma wpływ na rynek. Możliwe, że jego dalsze rebelie i tworzenie kolejnych forków BTC będą wpływały na rynek także w 2020 r. i kolejnych latach.

5. Andrew Yang

yang 2019Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wybory prezydenckie w USA to najbardziej znana elekcja na świecie. I całe szczęście mamy w tym wyścigu swojego człowieka! Tak, Yang to młody przedsiębiorca i działacz społeczny, który w 2019 r. starał się o nominację Partii Demokratycznej, by zostać jej kandydatem na prezydenta. Chce stanąć w szranki z samym Donaldem Trumpem na co ma… małe szansę. Ok, powiedzmy to wprost: nie ma ich wcale. Z pewnością Demokraci postawią na Joe Bidena.

Yang musiał jednak znaleźć się na tej liście, bo jest dziś politykiem, który otwarcie mówi o znaczeniu blockchaina w gospodarce. W ramach swojej kampanii opublikował nawet list otwarty, w którym głosił, że amerykański rynek kryptowalut, ICO i sieci bloków potrzebuje mądrych regulacji, by stanowić konkurencję na arenie międzynarodowej. Obecne przepisy w USA określa jako „patchworkowe” – każdy stan posiada bowiem swoje regulacje.

4. Christine Lagarde

christine lagarde mfwO 63-letniej Christine Lagarde – francuskiej polityk i prawnik z zawodu – pisaliśmy już w naszej topce wrogów BTC. Dziś jest ona szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Wcześniej pełniła funkcję ministra w kilku rządach. Była też pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów w państwach wchodzących w skład G8. Od 2011 r. do 2019 r. była dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dotąd uchodziła za sympatyczkę kryptowalut. Wśród jej wystąpień publicznych można znaleźć dość wyważone opinie nt. cyfrowych walut. Tyle że jakiś czas temu zmieniła zdania i zaczęła określać je jako „zakłócacze” obecnego systemu. Pozostaje jednak bardzo wpływową osobą. Ponoć podjęła już nawet decyzję o emisji cyfrowego euro, nad którym już pracują europejscy eksperci. Nawet taka decyzja – może i niedobra dla BTC – będzie miała spory wpływ na cały rynek kryptowalut.

3. Jack Dorsey

Jack Dorsey jest jednym z niewielu weteranów Doliny Krzemowej, który otwarcie wspiera kryptowaluty. Stoi za aplikacją płatniczą Square i chce przebudować Twittera, którego jest CEO oraz twórcą, tak by portal stał się zdecentralizowany. On sam widzi też potencjał BTC pod kątem włączenia finansowego Afryki. Jego zdaniem kryptowaluty będą miały wielki wpływ na kraje rozwijające się, do których nie dotarła tradycyjna bankowość.

2. Brian Armstrong

Brian Armstrong jest założycielem i dyrektorem generalnym największej giełdy kryptowalut w USA i największego depozytariusza kryptowalut na świecie. Już to stanowi godne podziwu osiągnięcie.

Nieustanna praca, którą wkłada w rozwój Coinbase, zapewniła mu miejsce na naszej liście. Także ze względu na jego długoterminowy wpływ, jaki wywarł na przemysł kryptowalut.

1. Changpeng Zhao

binanceSzczyt podium musiał należeć do niego. Changpeng Zhao – czyli CZ – jest szefem jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Mowa o Binance, która to platforma może w przyszłości okazać się czymś na miarę Facebooka tego rynku. Dlaczego? To proste. Giełda stale się rozwija i jest rozbudowywana o nowe funkcjonalności. Ponadto jest przyjazna w obsłudze, co nie jest standardem w tej przestrzeni.

Warto dodać, że CZ pochodzi z Chin i dobrze zna ten rynek. Stąd np. w czasie ostatniej afery związanej z „wkraczaniem” chińskich służb do biur blockchainowych firm chłodził przestraszonych inwestorów i tłumaczył, że nic złego się nie dzieje.

Wcześniej CZ był znany jako CTO OKCoin, co już uczyniło go jednym z najgłośniejszych nazwisk na scenie kryptowalut.

To jednak nasze typy. Chętnie poznamy wasze zdanie. Napiszcie nam w komentarzach w social mediach, kogo szczególnie cenicie za jego działalność na rynku w 2019 r.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion