Tokenizacja opłat licencyjnych alternatywną formą zarobku dla artystów w czasach koronakryzysu

Wiadomości btc-music

Technologia Blockchain z impetem wkracza w najróżniejsze gałęzie gospodarki, zmieniając fundamenty i tworząc nowe możliwości zarobkowe. Rynek muzyczny także doświadcza […]

bitbay zonda

Technologia Blockchain z impetem wkracza w najróżniejsze gałęzie gospodarki, zmieniając fundamenty i tworząc nowe możliwości zarobkowe. Rynek muzyczny także doświadcza transformacji a artyści coraz częściej przenoszą swoja twórczość z scentralizowanych platform na zdecentralizowane, takie jak chociażby OPUS.

Kryzys ekonomiczny wywołany przez pandemię koronawirusa, dotknął także artystów, którzy pozbawieni jednego z głównych źródeł zarobków (koncertów na żywo) szukają alternatywy. W całość, doskonale wkomponowała się platforma OPUS i jej token OPT.

OPUS – zdecentralizowana platforma do udostępniania muzyki

OPUS to zdecentralizowana platforma do udostępniania muzyki, która opiera swoje działanie na technologii Blockchain. Kluczowy aspekt działania Blockchaina, jakim jest transparentność sprawia, że OPUS może zagwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla artystów oraz przejrzyste i niezawodne zasady płatności.

Sercem platformy a zarazem jej motorem napędowym jest token OPT oparty na blockchainie Ethereum. Dzięki niemu, artyści oraz fani dostają swoje wypłaty.

Korzyści płynące z implementacji tokenu OPT:

 • artyści mogą decydować o sposobie podziału przychodów między członków zespołu;
 • możliwość podzielenia dochodu dla każdej piosenki osobno;
 • artyści mogą dzielić się własnymi przychodami z fanami;
 • fani mogą wspierać swoich ulubionych artystów lub kupować dodatkowe treści;

Poprzez zastosowanie technologii IPFS (Interplanetary File System), OPUS może skalować i dostarczać tysiące ścieżek na sekundę w bardzo zdecentralizowany sposób. Osiąga się to poprzez szyfrowanie utworów muzycznych w ruchu i przechowywanie zaszyfrowanych plików muzycznych na stałe w bazie IPFS.

Blockchainowy smart kontrakt zbiera hashe statystyk odtwarzanych utworów, które są podstawą do obliczania przychodów dla każdego artysty – dane te są dostępne publicznie, a ich niezmienność można sprawdzić, porównując hashe.

Tokenizacja tantiemów sposobem na kryzys

W swoim obszernym raporcie, OPUS dostrzega wymierne korzyści płynące z tokenizacji opłat licencyjnych w branży usług cyfrowego strumieniowania muzyki.

Oczekuje się, że przeniesienie opłat licencyjnych do Blockchain powinno wzmocnić pozycję artystów poprzez zwiększenie ich siły przetargowej w zakresie żądania wyższych wypłat. Dzieje się tak dzięki transparentnemu i zorientowanemu na społeczność aspektowi technologii Blockchain oraz smart kontraktowi opartemu na Ethereum.

Obecny rynek cyfrowego strumieniowania muzyki jest bardzo scentralizowany a zdecydowana większość udziałów mają tacy giganci jak:

 1. Spotify
 2. Apple
 3. Amazon
 4. Google
 5. Tancent

Największą dynamikę wzrostów, tantiemy za działalność artystyczną odnotowują w trzech regionach:

 • Ameryce Północnej
 • Europie Środkowo Wschodniej
 • Azji Centralnej i Azji Południowej

Chiny są krajem, w którym płatności dla artystów w tantiemach wzrosły najbardziej, z powodu wprowadzenia konwencjonalnych platform do streamingu muzyki. Na tych rynkach wprowadzenie platform blockchainowych ma największy potencjał, ponieważ zdecentralizowane platformy streamingowe są nowym źródłem generowania zysków dla artystów.

Dynamika płatności za działalność artystyczną jest skorelowana z dynamiką gospodarek rozwiniętych. Niemniej, tantiemy są bardziej podatne na szoki ekonomiczne, co jest wyzwaniem z perspektywy nadchodzącej recesji spowodowanej pandemią CoVID-19.

Choć krótkoterminowo koronawirus najbardziej wpłynie na rynek muzyczny, to długoterminowy potencjał Blockchaina na rynku muzycznym pozwala na projekcję wzrostu zysków za działalność artystyczną, udostępnianą w modelu zdecentralizowanym.

Tym samym należy spodziewać się wzrostu zainteresowania zdecentralizowanymi platformami takimi jak OPUS. Tokenizacja zasobów takich jak tantiemy może okazać się dobrym sposobem na kryzys.

Tagi
OPUS tantiemy tokenizacja projektów zdecentralizowane media

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.