
TLAND, czyli nieruchomości i blockchain. Co nowego w projekcie?
Branża nieruchomości coraz mocniej otwiera się na możliwości związane z wykorzystaniem blockchaina. Wiąże się to z wieloma korzyściami, nie tylko dla deweloperów i firm z tego obszaru, ale również dla inwestorów, którzy wcześniej napotykali istotne bariery chcąc ulokować środki na tym rynku. Technologia łańcucha bloków i kryptowaluty zmieniają zasady gry, znacznie obniżając próg wejścia i czyniąc inwestowanie w nieruchomości zdecydowanie bardziej przystępnym, również dla początkujących inwestorów.
Jednym z projektów, na które warto zwrócić uwagę w tym kontekście jest TLAND, który od kilku lat sukcesywnie rozwija platformę do kolektywnego inwestowania w nieruchomości. W odróżnieniu od wielu firm z obszaru kryptowalut, jest to obecnie w pełni działający produkt, który systematycznie rozbudowywany jest o nowe funkcjonalności. Niestety, niedawny upadek ekosystemu Terra, w którym wcześniej rozwijany był projekt przyniósł spore wyzwania dla zespołu. Oprócz zmiany nazwy z TerraLand na TLAND, spowodował konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian w założeniach projektu. Jakie kluczowe decyzje podjęli założyciele TLAND? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Przed crashem na sieci Terra
Platforma TerraLand została uruchomiona w październiku 2021 roku w sieci Terra. Jej użytkownicy mogli kolektywnie kupować nieruchomości za stablecoiny UST. Transakcje odbywały się poprzez zbiórkę – inwestorzy nabywali Tokeny Nieruchomościowe (Real Property Tokens, RPT), będące dowodem ich udziału w nieruchomości. RPT uprawniają użytkowników do otrzymywania miesięcznego zysku oraz uczestniczenia w głosowaniu nad kluczowymi aspektami nieruchomości, takimi jak uruchomienie na niej Loan Farmingu. Posiadacze RPT mogą zdecydować się na wykorzystanie swoich tokenów jako zabezpieczenia pożyczki. Następnie otrzymują stablecoiny równe procentowi LTV (Loan To Value) zdeponowanych RPT i mogą je wykorzystać na dowolnie wybrany cel. Pożyczka charakteryzuje się stałym zabezpieczeniem i brakiem ryzyka likwidacji. Aby skorzystać z niższego, korzystniejszego oprocentowania, konieczne jest stakowanie tokena TLAND. Do tej pory użytkownicy zdecydowali się na uruchomienie Loan Farming na jednej z czterech zakupionych nieruchomości.
Pod szyldem TerraLand udało się zakupić kolektywnie dwie nieruchomości. Posiadacze RPT byli w stanie ochronić 100% swojego kapitału w obliczu krachu Terry, ponieważ pasywny dochód z nieruchomości można wypłacać w różnych stablecoinach, nie tylko UST. Kolejne dwie nieruchomości zostały kupione w trybie POD (Property On Demand), który umożliwia jednemu lub grupie użytkowników (działających w porozumieniu) zakup całej nieruchomości za stablecoiny.
Łączna wartość zakupionych nieruchomości wyniosła ponad 1,8 miliona USD. Projekt TLAND pozwolił swoim użytkownikom zabezpieczyć ich inwestycje, zachowując ich pełną wartość – jest to niezbity dowód na to, że każdy inwestor powinien mieć w swoim portfelu aktywa o minimalnym ryzyku, takie jak nieruchomości.
TLAND po crashu sieci Terra
Private Sale
W ciągu 10 miesięcy działania projektu społeczność rozrosła się do 5 tysięcy użytkowników i ponad 10 tysięcy posiadaczy tokenów TLAND w sieci Terra. Jej upadek spowodował, że Ethereum staje się główną siecią projektu, a zespół skupia się obecnie na przebudowie platformy w nowym ekosystemie. Ta powinna być w pełni funkcjonalna już w połowie sierpnia.
W związku z wspomnianą migracją, wszyscy posiadacze TLAND otrzymają nowe tokeny w sieci Ethereum (wymiana 1:1). Jeśli jeszcze nie masz tokenów TLAND – już teraz możesz wziąć udział w Private Sale. Zespół zdecydował się przeprowadzić post IDO z powodu utraty liquidity po crashu Terry. Celem zbiórki jest wylistowanie tokena na nowym chainie oraz działania marketingowe. Zainteresowany? Wystarczy podpiąć portfel MetaMask na podlinkowanej stronie. Następnie za jej pośrednictwem możesz nabyć natywne tokeny projektu. Cena TLAND w trakcie Private Sale wynosi 0,05 USD. Biorąc pod uwagę fundamenty projektu i szerokie plany rozwoju, inwestycja może okazać się bardzo dobrą okazją na pomnożenie kapitału.
Kolektywny zakup aktywów i nieruchomości
W ramach nowej platformy zespół zdecydował się na rozszerzenie działalności. Pierwszym kamieniem milowym jest stworzenie modelu kolektywnych zakupów aktywów cyfrowych. Z czasem na platformie ponownie pojawią się również zbiórki na nieruchomości. Wspólne zakupy NFT czy działek metaverse to doskonała okazja dla osób, które chciałyby dokonać takiej inwestycji, jednak chcą przeznaczyć na ten cel ograniczone fundusze.
Posiadacze tokenów TLAND będą głosować nad kolekcją, na którą ma być przeprowadzony prefund. Użytkownicy nie muszą się rejestrować na platformie ani przechodzić KYC. Muszą jedynie wpłacić środki (w stablecoinach lub ETH, zależnie od wybranej kolekcji) na wybraną zbiórkę. Na podstawie zebranej kwoty, zespół zaprezentuje użytkownikom dostępne aktywa z wybranej kolekcji – na przykład NFT Bored Ape czy kilka działek w danym metaverse. Następnie uczestnicy prefound będą głosować nad wyborem konkretnej działki lub NFT. Po dokonaniu decyzji i zakupie danego aktywa, jego właściciele otrzymają Tokeny Aktywów Cyfrowych (Digital Asset Tokens), które odzwierciedlą ich udział w tym aktywie. Posiadacze DAT mogą również głosować nad ewentualną sprzedażą, wynajmem czy też inną funkcją, która przyczyni się do zarabiania na danym aktywie cyfrowym.
W miarę rozwoju platformy użytkownicy będą mogli również uczestniczyć w zbiórkach na nieruchomości. Cały proces będzie taki sam jak w przypadku aktywów cyfrowych (kolekcją będzie np. obszar geograficzny), ale aby dołączyć do prefund inwestorzy będą musieli zarejestrować się na platformie i przejść pełną weryfikację KYC. Jest to podyktowane wymogami prawnymi dotyczącymi tego typu aktywów.
Rynek wtórny i ekspansja na inne blockchainy
Wraz z rozwojem nowej platformy zespół ma w planach wdrożenie rynku wtórnego. Za jego pośrednictwem będziesz mógł sprzedawać swoje DAT i RPT innym użytkownikom.
Kolejnym celem TLAND jest ekspansja na inne blockchainy. W przyszłości platforma stanie się multichainowym rynkiem do kolektywnego zakupu aktywów cyfrowych i nieruchomości. Takie posunięcie umożliwi użytkownikom dywersyfikację ich portfeli i wszechstronność wyboru aktywów.
Podsumowanie
Upadek sieci Terra spowodował ogromne spustoszenie w branży kryptowalut. Sytuacja odbiła się zarówno na inwestorach, jak i deweloperach, którzy budowali swoje projekty na blockchainie Terry. Jednak w przypadku TLAND ta z pozoru tragiczna sytuacja spowodowała otwarcie nowych możliwości rozwoju. Zespół planuje rozszerzyć funkcjonalność platformy i stworzyć multichainowy marketplace nie tylko dla nieruchomości, ale także dla popularnych aktywów cyfrowych, takich jak działki metaverse i NFT. Jeśli chcesz jako pierwszy dowiadywać się o możliwościach kolektywnego inwestowania z TLAND, koniecznie zaobserwuj media społecznościowe projektu – Twittera i Medium. Możesz również dołączyć do grup na Discordzie i Telegramie.