bitcoin.pl logo
BTC-0.42%
Bitcoin
$62,627236 217 zł
Inwestycje
2025-09-25
2 min czytania

Tether szykuje prywatną emisję udziałów. Celem jest rekordowa wycena 500 mld USD

Jacek Walewski
Jacek WalewskiRedaktor Bitcoin.pl
tether
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Tether Holdings chce pozyskać od 15 do 20 miliardów USD poprzez prywatną emisję akcji, która podniosłaby wycenę tego giganta z rynku stablecoinów do około 500 miliardów USD, informuje Bloomberg.

Tether chce pozyskać fundusze

Informacje te przeczą jednak temu, co mówił Bo Hines, strategiczny doradca Tethera ds. operacji w USA. Podczas konferencji Korea Blockchain Week w Seulu powiedział, że firma nie planuje pozyskiwać dodatkowych środków. Media z kolei podają, że Tether miałby teraz sprzedać około 3% swoich udziałów kapitałowych i tak pozyskać kapitał. Rozmowy są jednak na wczesnym etapie, więc może z tego powodu firma oficjalnie zaprzecza doniesieniom medialnym.
Obecnie Tether może pochwalić się świetną kondycję finansową: odnotował aż 4,9 miliarda USD zysku netto - i to tylko w drugim kwartale 2025 roku. Podniosło to łączny wynik od początku roku do 5,7 miliarda USD. Przy minimalnej liczbie pracowników, wynoszącej mniej niż 300 osób, Tether stał się jedną z najbardziej dochodowych firm na świecie w przeliczeniu na jednego pracownika.
Stablecoin USDT od Tethera utrzymuje dominującą pozycję rynkową z kapitalizacją rynkową na poziomie 172,8 miliarda USD, co stanowi około 56% całego rynku stablecoinów. Firma posiada ponad 162,5 miliarda USD rezerw wobec 157,1 miliarda dolarów USD, z czego ponad 127 miliardów USD ulokowanych jest w amerykańskich obligacjach skarbowych, co czyni ją jednym z największych niepaństwowych posiadaczy amerykańskiego długu rządowego.
tether

Plany ekspansji

Potencjalna zbiórka funduszy ma miejsce w momencie, gdy Tether rozszerza swoją obecność w Stanach Zjednoczonych poprzez wprowadzenie USAT, nowego stablecoina powiązanego z dolarem, zaprojektowanego zgodnie z zasadami, jakie wprowadzono za pomocą niedawno uchwalonej ustawą GENIUS Act. Firma mianowała wspomnianego już Bo Hinesa, byłego urzędnika ds. kryptowalut w Białym Domu, na stanowisko CEO tego nowego projektu.
Hines potwierdził podczas konferencji w Seulu, że zarówno USDT, jak i USAT działają zgodnie z regulacjami ustawy GENIUS Act.
Polityka Białego Domu może wzmocnić Tethera. Wspomniana już ustawa GENIUS niejako łączy interes rynku stablecoinów z interesem USA: emitent dolarowego stablecoina musi kupować obligacje amerykańskie i nimi zabezpieczać wartość stablecoina. W interesie rządu jest więc to, by branża stablecoinów rozwijała się.

O autorze

Jacek Walewski
Jacek Walewski

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności