za
szwecja

Szwecja debatuje nt. e-korony

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Szwecja analizuje ryzyko i konsekwencje dla gospodarki emisji swojej cyfrowej waluty, e-korony. To kolejny kraj na świecie, który myśli o digitalizacji swojej waluty.

E-korona

O planach kraju mówiło się już wcześniej. (Szwecja lubi być chyba innowacyjna na tym polu, bowiem jako pierwsze państwo w historii utworzyła bank centralny.) Według opublikowanego w piątek artykułu Bloomberga, eksperci kraju zbadają wykonalność przeniesienia krajowej infrastruktury płatniczej na walutę cyfrową. Warto jednak dodać, że już dzisiaj Szwecja charakteryzuje się tym, że jest jedną z najbardziej bezgotówkowych gospodarek na globie.

Szwedzki minister rynków finansowych Per Bolund powiedział, że rząd spodziewa się zakończenia badań dot. waluty cyfrowej dopiero pod koniec listopada 2022 r. Inicjatywę poprowadzi Anna Kinberg Batra – była przewodnicząca komisji finansów szwedzkiego banku centralnego, Riksbanku.Bolund podkreślił, że kluczowe jest teraz to, aby system płatności cyfrowych w kraju funkcjonował w sposób bezpieczny i był „dostępny dla każdego”.

W zależności od tego, jak zaprojektowana jest waluta cyfrowa i jakie technologie są wykorzystywane [w procesie płatniczym], może to mieć duże konsekwencje dla całego systemu finansowego – powiedział minister.

CBDC

Szwecja stała się jednym z głównych pionierów technologii CBDC, ogłaszając pod koniec 2019 r. pilotażową platformę dla cyfrowej waluty znanej jako e-korona. W celu zbudowania platformy szwedzki bank centralny nawiązał współpracę z irlandzką firmą świadczącą profesjonalne usługi z tego zakresu, Accenture. Riksbank uruchomił pierwsze programy pilotażowe e-korony w lutym, twierdząc, że testy będą trwa do lutego 2021 roku.

W październiku gubernator Riksbanku Stefan Ingves wyraził przekonanie, że e-korona powinna zostać wyemitowana przez bank centralny i uznana za prawny środek płatniczy. W zeszłym roku Ingves powiedział, że szwedzki bank centralny nie może być jedyną instytucją, która decyduje o przyszłości wdrożenia e-korony.

– Biorąc pod uwagę, jak ważna jest to kwestia gospodarcza, Riksbank nie może samodzielnie podjąć decyzji, czy wprowadzić e-koronę, a jeśli tak, to w jakiej formie. Jest to decyzja, która musi mieć znaczące poparcie polityczne – mówił.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności