za
rpp

W czasie pandemii nastąpiła “moda na szarą strefę”

2020-06-08
Wiadomości
Nexo Earn Aplikacja

Po raz kolejny okazało się, że wprowadzanie pewnych zakazów przez władze przynosi efekty uboczne, których politycy chyba się nie spodziewali. Obieg gotówki wzrósł w naszym kraju na przestrzeni ostatniego roku o ponad 62 mld zł. To prawie 23 proc. Wzrosła też szara strefa. Jest to efekt lockdownu.

Szara strefa

szara strefa Skoro taki wzrost Narodowy Bank Polski zanotował w kwietniu, który był miesiącem lockdownu, kiedy dostęp do banków był ograniczony, zaś ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce dopiero pod koniec kwietnia, należy liczyć się z dalszym wzrostem gotówki w obiegu w kolejnych miesiącach – tłumaczy na łamach Business Insider ekonomista Marcin Mrowiec. – Z jednej strony może to sprzyjać szarej strefie, a z drugiej będzie dodatkowym czynnikiem presji na banki. Aby przyciągnąć depozyty, będą one musiały płacić “powyżej WIBORU”, co dodatkowo uderzy w marżę odsetkową – dodaje.

Piotr Bielski, ekonomista Santander Banku, patrzy na sprawę podobnie. – Wiele osób zdecydowało, że bezpieczniej mieć trochę gotówki w domu “w rezerwie”, w sytuacji, gdy zupełnie nie wiadomo co dalej z gospodarką, rynkami, jak długo pozostaniemy zamknięci w domach. Ale dla mnie najbardziej zaskakujące jest, że proces był kontynuowany w kwietniu. W innych segmentach rynku finansowego widać było już wtedy wyraźne uspokojenie i ustabilizowanie decyzji finansowych Polaków – np. ustały umorzenia jednostek TFI, spadło zainteresowanie walutami obcymi.

Geneza zjawiska

Wiemy więc, że przyrost gotówki w obiegu może wynikać z paru czynników. To, co możemy teraz jednak obserwować, jest ciekawym zjawiskiem. Jak widać, w momentach kryzysu ludzie przestają m.in. ufać bankom. Stąd zapewne masowe wyciąganie środków z bankomatów. Poza tym możemy przypuszczać, że wielu obywateli nie przestrzegało zakazów władzy i po kryjomu korzystało np. w usług fryzjerskich.

Jeśli w przyszłości banknoty i monety zostaną wycofane z obiegu, ludzie zaczną poszukiwać innych środków płatniczych, które dają im wolność w postaci niezależności od polityków. Idealnym rozwiązaniem mogą wtedy okazać się oczywiście kryptowaluty, takie jak np. BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności