Pozostałe

SWIFT wprowadza natychmiastowe płatności transgraniczne

SWIFT ujawnił swoje pierwsze połączenie płatnicze, pozwalające na dokonywanie natychmiastowych transakcji transgranicznych. Jest to ruch, który może mieć ogromny wpływ […]

Data publikacji: 4 grudnia 2020

bitbay

SWIFT ujawnił swoje pierwsze połączenie płatnicze, pozwalające na dokonywanie natychmiastowych transakcji transgranicznych. Jest to ruch, który może mieć ogromny wpływ na branżę finansową.

Rozliczenie płatności w kilka sekund

SWIFT ogłosił w czwartek, że brytyjska Lloyds Banking Group jako pierwsza połączyła się ze SWIFT gpi Instant – szybką siecią transgraniczną, która rozlicza płatności w kilka sekund. System płatności łączy SWIFT gpi z brytyjską infrastrukturą szybkich płatności (U.K.’s Faster Payments). W ten sposób umożliwia klientom wysyłanie płatności transgranicznych 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Według SWIFT, nowy system:

„Umożliwia bankom korzystanie z istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia lepszej obsługi przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z większą szybkością, przejrzystością opłat i, co najważniejsze, przewidywalnością tego, kiedy środki znajdą się na rachunku beneficjenta końcowego”.

SWIFT, który jest skrótem od Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication, stał się światowym standardem dla bezpiecznych międzynarodowych płatności. Sieć była jednak krytykowana za koszta oraz czasochłonność. Wygląda na to, że innowacja SWIFT w zakresie globalnych płatności, czyli gpi, zrodziła się z tej krytyki . Wprowadzony w 2017 r. system gpi usprawnił śledzenie płatności i przejrzystość opłat w ponad 1100 krajowych kanałach.

Blockchain i tak jest szybszy

Pomimo tych usprawnień, innowacje SWIFT mogą nie być wystarczająco szybkie. Jak zauważył „Financial Times” w grudniu 2018 r., wschodzący konkurenci SWIFT to nie tylko start-upy takie jak TransferWise i Revolut, ale również duże instytucje finansowe wykorzystujące blockchain.

Prowadzona przez JPMorgan Chase Sieć Międzybankowych Informacji (Interbank Information Network) to konsorcjum, które wykorzystuje technologię DLT w celu zwiększenia zgodności i zmniejszenia opóźnień w przetwarzaniu danych. Od tego czasu sieć obejmująca ponad 130 partnerów bankowych, zmieniła nazwę na Liink i jest oparta na blockchainie Onyx.

W przeciwieństwie do SWIFT, blockchain umożliwia realizację przelewów transgranicznych w sposób zdecentralizowany, co oznacza, że płatności są zatwierdzane bezpośrednio. Największym znanym przykładem opartego na blockchainie globalnego systemu przekazów pieniężnych jest Ripple. Zdecentralizowana infrastruktura RippleNet może pochwalić się trzysekundowym przetwarzaniem płatności i 0-procentowym wskaźnikiem awaryjności systemu.

Niektóre kraje zostały też zmuszone do skorzystania z blockchaina ze względu na nakładane przez SWIFT sankcje. W celu stworzenia równoległych systemów finansowych z blockchainem eksperymentowały m.in Turcja, Wenezuela, Iran i Rosja.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion