za
blockchain usa

Światowe Forum Gospodarcze pozytywnie wypowiada się nt. blockchaina

Binance Launchpool

Światowe Forum Gospodarcze chwali technologię blockchain jako jeden z fundamentów polityki zrównoważonego rozwoju.

Światowe Forum Gospodarcze: blockchain jest nam potrzebny

Światowe Forum GospodarczeŚwiatowe Forum Ekonomiczne (WEF) uważa, że ​​blockchain stanowi podstawowy element “zrównoważonych finansów cyfrowych”. Chodzi o nowy paradygmat, który łączy nową technologię ze “świadomymi ekologicznie modelami biznesowymi”.

W nowym raporcie opublikowanym w środę, dyrektor UBS Karin Oertli wymienia technologię blockchain wraz ze sztuczną inteligencją, platformami mobilnymi i Internetem Rzeczy jako kamienie węgielne rynku finansów cyfrowych. Technologie te, w połączeniu z ramami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego, mogą ponoć pomóc rządom i korporacjom w osiągnięciu ich wzniosłych celów zrównoważonego rozwoju.

Oertli pisze:

„Wierzymy, że zrównoważone finanse cyfrowe odegrają kluczową rolę w skutecznym kierowaniu tego kapitału do napędzania innowacji, wzrostu i tworzenia miejsc pracy, jednocześnie wspierając przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną”.

Komentarze Oertli są zgodne z wcześniejszymi badaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w których zachwalano blockchaina jako „cyfrowy czynnik umożliwiający zrównoważone finansowanie” i redukcję emisji dwutlenku węgla. Podmiot zauważył, że:

„Podstawowe właściwości blockchaina i innych technologii DLT mogą umożliwić głębszą integrację technologiczną, standaryzację i nowe modele biznesowe”.

Chociaż roczne emisje dwutlenku węgla nadal rosną w skali globalnej, wydaje się, że kraje zachodnie obniżyły swój ślad węglowy w stosunku do poziomów szczytowych. Emisja CO2 w Europie osiągnęła najwyższy poziom na początku lat 90., po czym spadła w ciągu następnej dekady. Stany Zjednoczone osiągnęły szczyt w 2007 roku, tuż przed światowym kryzysem finansowym.

Zrównoważony rozwój

Narracja dot. zrównoważonego rozwoju w zakresie blockchaina jest znaczącym odejściem od konwencjonalnej krytyki wymierzonej w Bitcoina, który zdaniem sceptyków zagraża środowisku przez proces miningu.

Zresztą same próby oceny wpływu Bitcoina na środowisko są różne. Raport MIT Technology Review z zeszłego roku sugeruje, że górnicy BTC mogą generować tyle CO2 rocznie, co całe Kansas City. Inne badanie wykazało, że sieć Bitcoina zużywa równowartość jednej czwartej energii elektrycznej w Australii.

Mimo to organizacje takie jak OECD uważają, że technologia blockchain wykorzystuje “kluczowe aspekty przejrzystości”, możliwości audytu danych, wydajności procesów i automatyzacji, które mogą „napędzać zmiany systemowe potrzebne do zapewnienia zrównoważonej infrastruktury”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności