Stephen Roach: dolar straci do końca 2021 r. 35 proc. wartości

2020-09-29 Wiadomości

Stephen Roach, były prezes Morgan Stanley Asia i zwolennik BTC, twierdzi, że dolar amerykański może stracić nawet 35 procent swojej […]

Stephen Roach, były prezes Morgan Stanley Asia i zwolennik BTC, twierdzi, że dolar amerykański może stracić nawet 35 procent swojej wartości do końca 2021 roku. A to ze względu na umacnianie się walut obcych,  zaburzenie równowagi makroekonomicznej w USA i koniec amerykańskiej hegemonii.

Stephen Roach: czekają nas głębokie spadki ceny dolara

Stephen RoachRoach podkreślił, że krajowa stopa oszczędności netto w USA spadła do ujemnego poziomu po raz pierwszy od kryzysu gospodarczego, który miał miejsce w latach 2008-2009. Mowa o spadku o aż 3,9 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem. To największy spadek od 1947 roku.

Spadek oszczędności krajowych nastąpił pomimo krótkotrwałego wzrostu oszczędności osobistych. Stało się to jednak, bowiem rząd USA zatwierdził program ratunkowy dla obywateli w czasie kryzysu i emisję czeków o wartości 1200 USD.

Chociaż to ostatnie posunięcie zwiększyło oszczędności osobiste, doprowadziło do jeszcze większego zadłużenie kraju. Roach zauważył, że stopa oszczędności USA będzie dalej spadać, a to z tego powodu, że władze szykują kolejny program pomocowy.

Fed osłabi dolara?

Do tego dochodzi decyzja amerykańskiego banku centralnego – Fedu – o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie bliskim zera do 2023 roku i docelowej inflacji powyżej 2 procent. Takie ruchy bynajmniej nie utrzymają waluty w ryzach – sprawią, że kurs USD jeszcze mocniej spadnie.

„Krótko mówiąc, imadło zaciska się na wciąż przewartościowanym dolarze”

– twierdzi Roach.

Bitcoin zyska

Ekonomista widzi potencjał BTC. Spodziewa się, że kryptowaluta i złoto skorzystają na spadku wartości dolara amerykańskiego.

Możliwe, że tak myślą i inni czołowi inwestorzy. Od początku tego roku wiele znanych nazwisk z głównego nurtu sektora finansowego przyznawało, że coraz mocniej interesuje Bitcoinem. Dotyczy to m.in. miliardera zarządzającego funduszami hedgingowymi Paula Tudora Jonesa, który przeznaczył ponoć od 1 do 3 procent swojego portfela o wartości 22 miliardów dolarów na inwestycje na rynku bitcoinowych futures. Ponadto notowana na giełdzie firma MicroStrategy kupiła BTC o wartości 425 milionów USD w dwóch oddzielnych rundach.

Zarówno Jones jak i eksperci z MicroStrategy wymieniali słabość dolara amerykańskiego jako główny powód zakupu BTC.

Tagi
bitcoin dolar kurs usd

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.