za
bitcoin tim draper

Statechain w nowej odsłonie. Nowatorski protokół skalowania warstwy drugiej dla Bitcoina wraca na salony?

2020-04-08
Wiadomości
Binance Launchpool

Grupa Bitcoinowych programistów, na czele której stoi Tom Trevethan, rozpoczęła pracę nad implementacją Statechain-ów. Nowatorski protokół skalowania warstwy drugiej dla Bitcoina, najprawdopodobniej doczeka się swojej drugiej odsłony.

Preludium Statechain

Po raz pierwszy, koncepcja Statechain-ów została zaprezentowana szerszemu gronu na konferencji technicznej przez Rubena Somsena w 2018 roku. W dość obszernej prezentacji przedstawił uczestnikom swoją wizję skalowalności Bitcoina. W owym czasie pomysł nie zyskał znaczącej aprobaty i niewiele o nim mówiono w środowisku deweloperów BTC.

Dokładnie tydzień temu idea powróciła na listy mailowe Bitcoin-Dev za sprawą Toma Trevethana. W krótkim poście ogłosił, że wraz z grupką programistów zaczyna pracę nad implementacją Statechain-ów.

W obecnym stanie, kod Bitcoina nie zawiera funkcji potrzebnych do implementacji Statechain, takich jak SIGHASH_NOINPUT. Tom wraz z grupą programistów zaproponował dwa alternatywne rozwiązania, które odpowiednio zmodyfikowane, współdziałałyby z najnowszą wersją Bitcoina.

Koncepcja

Zgodnie z ideą Somsena, Statechain miały by być protokołem drugiej wartswy, co oznacza, że w rzeczywistości transakcje przeprowadzane w nich, nie generowałyby ruchu na pierwszej warstwie, przez co sieć Bitcoina nie byłaby obciążona. Statechainy używają blockchaina tylko wtedy gdy wchodzą lub wychodzą z systemu.

W wielkim skrócie można powiedzieć że Statechain działa na zasadzie przekazywania kluczy prywatnych (przejściowych) pomiędzy zainteresowanymi stronami. Omówmy teraz ogólne techniczne zagadnienia tego protokołu.

Statechain

Wśród potencjalnych korzyści płynących z takiego rozwiązania możemy wymienić:

  • efektywniejsze skalowanie blockchaina Bitcoina
  • mniejsze opłaty

Statechainy korzystają z takich funkcjonalności Bitcoina jak:

  1. Schnorr Signatures (głównie MuSig)
  2. Eltoo
  3. Adaptor Signatures
  4. Graftroot (opconalnie)

Za każdym razem, gdy środki są transferowane na Statechain (od B do C), tworzona jest transakcja Bitcoin poza łańcuchem. Eltoo zapewnia, że tylko końcowy odbiorca może wypłacić środki, bez pomocy podmiotu Statechain.

Schnorr Signatures umożliwiają osiągnięcie kilku podpisów (multisig) przy użyciu jednego klucza. Eltoo, umożliwia tworzenie nie wygasających kanałów z wieloma uczestnikami. Najważniejszą funkcjonalnością są Adaptor Signatures, dzięki którym zachowywane jest bezpieczeństwo transakcji poprzez ujawnianie każdego podpisu, który składają poszczególne jednostki Sidechain. Graftroot upraszcza sposób, w jaki użytkownicy mogą wyjść z systemu, i unika potencjalnych problemów w przypadku wystąpienia ewentualnego hard forka.

Nowe modyfikacje

Wśród nowych modyfikacji zaproponowanych przez Treventhana w poście na Bitcoin-Dev, możemy wyróżnić dwie zasadnicze adaptacje.

  1. Usunięcie mechanizmu eltoo używanego jako transakcji do tworzenia kopii zapasowych/zwrotu. Tą role miałby przejąć malejący parametr nLocktime. Określa on minimalny czas (przedstawiony w czasie unixowym lub wysokości bloku),  przed którym transakcja nie może zostać zaakceptowana w bloku. W tym, konkretnym przypadku, użycie nLocktime ma jedną zasadniczą wadę: ogranicza czas użycia UTXO. Z drugiej strony, nie wymaga, aby obecny właściciel był zawsze online.
  2. Kolejna modyfikacja bezpośrednio dotyka kwestii związanych z bezpieczeństwem transakcji i dotyczy sposobu generowania kluczy oraz przekazywania ich pomiędzy zainteresowanymi stronami. Szczegóły znajdziecie na Bitcoin-Dev.

Trudno ocenić czy dalsza dyskusja na temat Statechain-ów, wniesie coś nowego. Oczywiście będziemy śledzić dla Was ten temat.

Nie sądzicie, że mamy już wystarczająco dobre rozwiązanie problemu skalowalności Bitcoina w postaci LN? Co prawda, wciąż wymaga dopracowania ale wszystko idzie ku lepszemu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności