za
billmelindagates

Startup bitcoinowy laureatem konkursu fundacji Billa Gatesa

2015-07-15
Startupy
Konferencja Kryptoraport

 

O adopcji bitcoina w tak zwanym trzecim świecie wiemy zazwyczaj niewiele. Temat pojawia się od czasu do czasu w dyskusjach o przyszłości cyfrowych walut. Tymczasem afrykańskie startupy śmiało dostosowują Bitcoina do lokalnych realiów. Jednym z nich jest Bitsoko – kenijska firma, która otrzymała niedawno grant w wysokości 100 000 dolarów od Fundacji Billa i Melindy Gatesów, z perspektywą miliona w przypadku udanego wdrożenia.

 

Bitsoko startowała w ogłoszonym przez fundację konkursie w ramach projektu Level One. Projekt stawia sobie za cel udostępnienie usług finansowych dla ubogich ludzi w krajach rozwijających się. Bitsoko została jedną z dziewięciu nagrodzonych grantem firm spośród ponad 300 wniosków.

 

Przechwytywanie7

Lista laureatów

 

 

Co Bitsoko ma do  zaoferowania?

Na pierwszy rzut oka to po prostu portfel bitcoinowy na Androida. To jednak tylko pozory, ponieważ portfel ten jest skrojony dokładnie na miarę kenijskich potrzeb. Bitcoin nie trafia tam bowiem w cyfrową próżnię. Od 2006 roku w tym kraju działa system cyfrowych rozliczeń M-Pesa, jako terminali używający zwykłych telefonów komórkowych (niekoniecznie smartfonów). Jest to forma mobilnej bankowości zupełnie nieznana w Europie, dostosowana do słabej infrastruktury bankowej. M-Pesa nie jest jednak systemem bez wad. Właścicielem systemu jest dominujący w Kenii operator komórkowy i wykorzystuje go do utrwalania swojego monopolu. Do tego dochodzą słone prowizje, oraz słabe powiązanie systemu ze światowym systemem bankowym, co np. znacznie utrudnia wysyłanie do Kenii pieniędzy emigrantom zarobkowym.

Bitsoko chce z jednej strony stworzyć pomost między bitcoinem a systemem M-Pesa, z drugiej zaś propagować bezpośrednie rozliczenia w BTC. W tym celu oferuje jednocześnie wiele usług, chce być operatorem płatności dla sprzedawców, oferując im przy okazji aplikację bitcoinowego terminala sprzedażowego (POS). Oferuje również prosty w użyciu portfel na smartfony dla zwykłych użytkowników. Dzięki kooperacji z M-Pesa portfel oferuje m. in. funkcje opłacania rachunków za prąd i podobnych płatności. Startup Bitsoko oferuje też usługę zakupu bitcoinów, oraz prowadzenia sieciowego portfela BTC. Kolejną ciekawą funkcją, na razie w przygotowaniu jest wyszukiwarka sprzedawców przyjmujących bitcoiny.

 

{youtube}watch?v=TCNTjmrzyv0{/youtube}

 

Choć z pozoru może to wyglądać na chaotyczną mieszaninę elementów, siłą tego projektu jest to, że tworzą go ludzie miejscowi, znakomicie zorientowani w kenijskich realiach. Dla Kenijczyków i obywateli innych krajów, w których działa M-Pesa (Tanzania, Afganistan, RPA) płacenie telefonem jest tak oczywiste, jak dla nas płacenie kartą. Bardzo ważne może być znaczące obniżenie kosztów transferu pieniędzy z zagranicy. W wielu krajach rozwijających się, a nawet uważających się za rozwinięte (np. Polska…) emigranci transferują do kraju sumy idące w miliardy dolarów miesięcznie. Pominięcie kosztownych przekazów międzynarodowych, czy pośredników w rodzaju Western Union i użycie Bitcoina może obniżyć prowizje do bardzo niskiego poziomu.

Korzystając z grantu Bitsoko organizuje serię cyklicznych spotkań w Nairobi, stolicy Kenii, popularyzujących Bitcoina no i rzecz jasna promujących ich produkty. Pozostaje życzyć im powodzenia, to kolejna ekipa wpuszczająca bitcoina w obieg codziennej gospodarki.

 

{youtube}watch?v=yEJpH4lVBH8{/youtube}

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności