Wiadomości

Start-up oparty o blockchain, zajmujący się energią odnawialną, zebrał 3 miliony dolarów

Według oświadczenia wydanego w poniedziałek, południowoafrykańska platforma peer-to-peer, zajmująca się energią odnawialną – Sun Exchange, zamknęła rundę inwestycyjną Serii A […]

Data publikacji: 10 czerwca 2020

bitbay

Według oświadczenia wydanego w poniedziałek, południowoafrykańska platforma peer-to-peer, zajmująca się energią odnawialną – Sun Exchange, zamknęła rundę inwestycyjną Serii A wynoszącą 4 mln dolarów. Przyczyniła się do tego firma Arch Emerging Markets Partners, która zainwestowała w projekt 3 mln dolarów.

Sun Exchange – giełda paneli fotowoltaicznych

Sun Exchange pozwala międzynarodowym klientom kupować zdalnie zlokalizowane panele fotowoltaiczne za pośrednictwem Bitcoina (BTC) lub południowoafrykańskiego randa. Następnie klienci mogą wynajmować je firmom i organizacjom zajmującym się energetyką na rynkach wschodzących.

„Właściciele paneli słonecznych zarabiają na wytwarzaniu energii elektrycznej, podczas gdy szkoły, przedsiębiorstwa, kliniki i inne organizacje uzyskują dostęp do czystej energii po przystępnych cenach, zmniejszając koszty energii elektrycznej i emisję dwutlenku węgla”.

– powiedział Abe Cambridge, założyciel i dyrektor generalny start-upu

Dzięki nowej inwestycji, Sun Exchange ma pozwolić klientom na „dywersyfikację portfela paneli fotowoltaicznych w różnych regionach i branżach”. Firma bada również wiele różnych rynków w Afryce Subsaharyjskiej, w tym Namibię, Zimbabwe i Nigerię.

Problem zużycia energii

Model konsensusu Bitcoina, proof-of-work, jest znany z tego, że zużywa on ogromne ilości energii na całym świecie. Według najnowszych danych Digiconomist, całkowita roczna ilość prądu zużywanego przez tę kryptowalutę wynosi 58,78 terawatogodzin, co jest porównywalne ze zużyciem energii w całym Izraelu.

Na pytanie czy firma jest zaniepokojona zużyciem energii elektrycznej przez Bitcoina, Cambridge powiedział:

„Chociaż wydobycie Bitcoina jest energochłonne, jest ono bardziej wydajne niż alternatywny system bankowy. Firmy konkurują, kto wydobędzie Bitcoina w sposób jak najbardziej wydajny, wykorzystując najtańsze sposoby na pozyskanie energii. Aktualnie najbardziej wydajną metodą na jej pozyskanie jest energia słoneczna w miejscach z dużym nasłonecznieniem. Mamy nadzieję, że wydobycie bitcoinów może być zasilane energią słoneczną”.

Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne przez całą ich żywotność „jest o wiele większa niż energia potrzebna do wydobycia Bitcoina, którym zapłacimy za ogniwa. Tworzy to pozytywny bilans energetyczny”, dodał prezes.

Inne inicjatywy typu peer-to-peer w branży energii odnawialnej

W maju, australijska firma Power Ledger ogłosiła partnerstwo z Thai Digital Energy Development w celu stworzenia cyfrowej platformy energetycznej opartej na blockchainie. Projekt ma umożliwić ekologiczny handel towarami i energią w systemie peer-to-peer, w celu przyspieszenia adopcji odnawialnych źródeł energii.

Jednak innowacyjnych projektów związanych z energią odnawialną nie trzeba szukać poza granicami kraju. W Polsce, prężnie rozwija się Copernic, innowacyjny projekt łączący fotowoltaikę z blockchainem, którego celem jest zbudowanie 100 farm PV o mocy minimum 1 MW każda.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion