za
Stablesats

Stablesats, czyli USD w Lightning Network. Czy to nowa alternatywa dla stablecoinów?

Nowa funkcja o nazwie Stablesats stworzona przez firmę Galoy nie wymaga ani stablecoinów, ani waluty fiducjarnej, aby umożliwić blockchainowe transakcje oparte na dolarach. Czy okaże się realną alternatywą dla stablecoinów, takich jak tether?

Stablesats

Galoy – platforma bankowa oparta na otwartym kodzie źródłowym – wprowadziła nową funkcję umożliwiającą osobom fizycznym utrzymywanie sald w dolarach amerykańskich w sieci Lightning Network. Co jednak ważne, w przeciwieństwie do innych prób wprowadzenia dolarów do blockchaina, funkcja ta nie wykorzystuje ani stablecoinów, ani bezpośredniej integracji systemów płatności fiducjarnych.

Jak wyjaśniono w filmie udostępnionym przez Galoy we wtorek, nowa funkcja – znana jako „Stablesats” – pozwala użytkownikom ustabilizować wartość posiadanych przez nich bitcoinów przy określonym nominale USD. Osiąga się to dzięki wykorzystaniu produktów pochodnych BTC zwanych “perpetual inverse swaps”.

Oprócz nowej usługi, Galoy ogłosiło również zakończenie rundy finansowania o wartości 4 milionów dolarów prowadzonej przez Hivemind Ventures. Fundusze zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju GaloyMoney, platformy bankowej firmy.

Stablesaty czy stablecoiny?

Obecnie najbardziej powszechną na rynku kryptowalut metodą zdobywania ekspozycji na dolary są stablecoiny – tokeny oparte na blockchainie i powiązane w skali 1:1 z walutami fiducjarnymi. Jednak stablecoiny mogą krążyć tylko w alternatywnych łańcuchach bloków i łańcuchach bocznych – wszystko to ze względu na ograniczenia techniczne głównego łańcucha bitcoina.

 Stablesats

Stablecoiny wymagają również wiarygodnego zabezpieczenia rezerwowego, aby zapewnić inwestorów, że tokeny te są zawsze wymienialne na odpowiednią liczbę dolarów. Dla porównania, Galoy przekazało, że nowy model firmy nie wymaga w ogóle od emitenta dostępu do bankowości i wiąże się z niższymi opłatami niż jakakolwiek inna dostępna metoda.

Problemy stablecoinów

Możliwe, że rozwiązanie projektu okaże się ciekawą alternatywą dla stablecoinów, który to rynek przeżywał ostatnio kryzys. Powodem był upadek UST. Wydarzenie to podważyło zaufanie do całej branży i przyczyniło się do spadków kursów niemal wszystkich czołowych kryptowalut.

Dziś wiele osób obawia się, że kolejnym ciosem w stablecoiny mogą być potencjalne problemy tethera, który od dawna jest uważany za bardzo podejrzany projekt.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności