za

Podsumowanie otwartego spotkania Memorandum Capital w WeWork

Spotkanie było przeznaczone zarówno dla laików jak i branżowych geeków, składało się z 2 części networkingowych oraz prelekcji dotyczących ICO i STO, technologii blockchain, jej ewaluacji i zastosowań. Pojawili się również przedstawiciela 2 kryptowalutowych start-up’ów, które dostarczają realną rynkową wartość.

Spotkanie rozpoczęło się od networkingu, podczas którego goście mieli okazję porozmawiać przy winie. Przestrzeń była na tyle dobrze przygotowana, że nie było problemu ze zbyt dużym gwarem, co-work należący do WeWork to zdecydowanie komfortowe miejsce do rozmów i wymiany poglądów.

Ivan Aleksandrov – Czym jest Memorandum Capital?

Chwilę po 19:00 nastał czas na część prelekcyjną, którą rozpoczął Ivan Alexandrov, członek zarządu Memorandum Capital i inwestor z wieloletnim doświadczeniem. Ivan opowiedział pokrótce o idei i kierunku firmy. Następnie omówił aktualną sytuację na rynku kryptowalut oraz wymienił powody, które doprowadziły do tego, że wykresy wciąż zmierzają na południe. Kolejne istotne zagadnienia, zakrawały o teraźniejszy kierunek rozwoju branży blockchain oraz rynkowe oczekiwania.

Według Ivana, wielu inwestorów, jak i osób obserwujących środowisko blockchain, wciąż wyczekuje z niecierpliwością, aż międzynarodowi giganci korporacyjni, wejdą na rynek ze swoimi rozwiązaniami opartymi o blockchain. Jak zauważył Ivan, STO zapowiadają się jako nowy, wschodzący trend, jednakże falę Security Token Offerings może spotkać to samo co stało się z falą ICO. Ivan zapowiada jednak, że Memorandum Capital zamierza aktywnie działać na rynku STO i stać się jednym z dominujących graczy na tym polu.

Piotr Wojdat – Jak oszacować wartość start-up’ów

Następnym prelegentem był Piotr Wojdat, analityk blockchainowych projektów i CEO w Evenea. Podczas swojej prelekcji, Piotr podszedł do tematu ICO z dystansem, godnym analityka projektów – choć w przemówieniu nie zabrakło też nutki optymizmu. Jak oznajmił, z ponad 600 kryptowalutowych projektów, które przeanalizowało Memorandum Capital, te które faktycznie potrzebowały blockchaina (czy choćby tokena) można było policzenia na palcach dwóch rąk.

Według prelegenta, raczej nie wrócą już czasy gdy inwestorzy detaliczni inwestowali w każdy projekt, który ma własną kryptowalutę. Podczas gdy entuzjazm, napędzany zbytnią chciwością i chęcią zysku już przygasł. Tyczy się to zarówno inwestorów pragnących szybkich i spektakularnych zwrotów, jak i twórców projektów, nastawionych na ‘money grab’ (wyłudzanie pieniędzy). Jednakże, wciąż jest miejsce na rozwój i finansowanie projektów, które faktycznie dostarczają realne wartości dla konkretnego segmentu rynku.

Marek Zabicki – Jak blockchain może zrewolucjonizować rynek dzieł sztuki?

Następną prelekcję wygłosił Marek Zabicki, założyciel ponad 9 startupów, z których jeden został sprzedany za ponad miliard dolarów. Marek jest założycielem i CTO w Arteia. Marek opowiedział o specyfice rynku związanego z dziełami sztuki, gdzie sprzedaż w roku 2017 przekroczyła 60 mld dolarów. Dodatkowo, wskazał kilka istotnych problemów, z którymi borykają się zarówno kolekcjonerzy jak i sami artyści. 

Przykładowo, według badań, zaledwie 0,5% kolekcjonerów wie, co dokładnie mieści się w ich zbiorach, notując to na kartce papieru lub w excelu. Nie wszyscy wiedzą również, że ich dzieła mogą być wypożyczane do muzeów i wystawiane publicznie – co gwarantuje dodatkowe zwroty z inwestycji lub niweluje podatek od wzrostu wartości. Co więcej prowizje domów aukcyjnych sięgają 50% wartości licytowanego przedmiotu. Szacunkowo aż 40 – 50% dzieł sztuki w obiegu to fałszywe egzemplarze.

Arteia to projekt łączący kolekcjonerów sztuki, inwestorów oraz artystów na jednej platformie. Dodatkowo Arteia umożliwia katalogowanie dzieł sztuki w systemie oraz pozwala je wypożyczać, wystawiać oraz tokenizować. Prowizje na platformie są znacznie niższe niż w domach aukcyjnych. W mądry sposób zostały rozwiązane również kwestie spadkowe, gdzie niekiedy sprawy o prawa do dzieł zmarłych autorów (lub kolekcjonerów) toczą się długimi latami.

Jakub Mazurkiewicz – Jak blockchain może stworzyć nowy trend w komunikacji?

Ostatnim prelegentem spotkania był Jakub Mazurkiewicz. Jakub to seryjny przedsiębiorca, który jest również założycielem i CEO projektu Travvil. Jakub opowiedział o ważnym problemie dotyczącym turystyki – miejsce, do którego jedziemy na wypoczynek często wygląda inaczej, niż to z katalogów w biurach podróży. Według statystyk 1.3 mld turystów miało kiedyś taki problem. Dodatkowo, średnio 30% ludzi, zajmuje się różnymi pracami dorywczymi – jest to szczególnie popularne w Azji, gdzie przykładowo osoby posiadające skuter, pracują jako dostawcy pizzy, prania i gazet w tym samym czasie.

Jakub połączył te dwa wskaźniki i znalazł proste lecz skuteczne rozwiązanie – platforma, na której możemy wynająć streamera, który pokaże nam docelowe miejsce naszych wakacji, takim jakie jest naprawdę. Daje to możliwość zdobycia informacji, których nie znajdziemy na serwisach bookingowych czy w biurze podróży. Jakub wskazał również, na mnogość zastosowań dedykowanych streamów – dostarczanych w czasie rzeczywistym. Travvil to trójstronna platforma, która łączy streamerów, osoby zamawiające dedykowane streamy ze specyficznych lokalizacji (np. konkretna plaża czy hotel) oraz potencjalnych reklamodawców, którzy chcą dodać kupon rabatowy do streamów na stronie.

Podsumowanie

Po wartościowych prelekcjach, nastała kolejna część networkingowa. Goście mieli okazję porozmawiać oko w oko z prelegentami oraz ze sobą nawzajem. Było to owocne spotkanie również dla zespołu Bitcoin.pl. Mogliśmy spędzić czas w miłym towarzystwie i dodatkowo poznać kolejnych branżowych praktyków, którzy wdrażają w życie swoje innowacyjne pomysły mające realne zastosowanie i wypełniające konkretną rynkową niszę. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności