za
spolka kryptowaluty

Krypto spółka w 5 krokach: krok drugi – VFAO

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Pierwsza część cyklu poruszała temat tego, jaki typ podmiotu najlepszy będzie dla krypto-działalności na Malcie. Dzisiejszy artykuł opowie o tym, co dla inwestorów z branży zainteresowanych tym krajem jest najważniejsze – czyli jak bezproblemowo przeprowadzić w tamtych warunkach ICO.

ICO, a właściwie VFAO (Virtual Financial Asset Offering – oficjalna nazwa w VFA Act 2018) jest najpopularniejszą formą pozyskiwania finansowania w branży kryptowalut. Pomimo nazwy łudząco przypominającej znane z giełd papierów wartościowych IPO (Initial Public Offering), samo VFAO ma zdecydowanie więcej wspólnego z akcją crowdfundingową. Sam schemat takiego przedsięwzięcia jest dość prosty – twórcy projektu “piszą” swojego coina lub token, który jest blockchainową reprezentacją ich założeń i który można zakupić, aby taki projekt wspomóc.

ICO było przez lata jednym z głównych przedmiotów walki pomiędzy branżą krypto, a wszelakimi urzędami – głównie z uwagi na fakt, że zakup tokenów, na których twórcy zarabiają, odbywa się za pomocą technologii blockchain, a to oznacza, że łatwo było ukryć swój dochód, a co za tym idzie, nie płacić żadnego podatku z tego tytułu. Na szczęście, w VFA Act 2018, wprowadzonym niedawno przez rząd Malty, sprawa ICO jest bardzo jasno i klarownie opisana – co pozwala na inwestycję bez ryzyka wystąpienia problemów pomiędzy naszym podmiotem a maltańskimi urzędami.

Schemat utworzenia VFAO jest dość prosty i dzieli się na trzy fazy:

  1. “Whitepaper phase” – faza przygotowawcza
  2. Okres oczekiwania
  3. Otrzymanie licencji – faza emisji

Fazą pierwszą starań o licencję na przeprowadzenie VFAO w warunkach jurysdykcji maltańskiej będzie tzw. “whitepaper phase”, Jest to faza przygotowawcza przed złożeniem wniosku o licencję. Jak wskazuje nazwa, główną częścią przygotowań będzie tu przygotowanie whitepaper’u swojego projektu. Do tej pory niepisaną zasadą było, że każde ICO musi taki dokument posiadać. Republika Malty jest jednak pierwszym krajem, który wprowadził jego oficjalny wymóg, a wraz z nim wymagania co do jego treści.

Pierwszym i zapewne najważniejszym wymogiem każdego projektu, który docelowo ma być zaakceptowany przez MDIA (Malta Digital Innovation Authority), będzie tzw. podejście technology-first. Jest to narzędzie idealne do wykreślenia wszystkich scam-coinów jeszcze przed staraniem się o licencję. Zakłada ono, że technologia zawarta w projekcie zostanie sprawdzona przez specjalistów pod kątem spełnienia założeń opisanych w whitepaperze. Co za tym idzie, projekty obiecujące potencjalnym inwestorom “złote góry”, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości odpadną tu w przedbiegach. Poza dokładnym opisem zawartej technologii ważnym elementem jest także dokładny opis zakładanych celów finansowych oraz zastosowanie.

Z tak przygotowanym whitepaperem zgłaszamy się do VFA Agenta. Są to kancelarie oraz biura rachunkowe (oraz inne zawody określone mianem Company Service Provider), które otrzymały licencję na prowadzenie czynności związanych z rejestracją projektów kryptowalutowych. To właśnie oni, zgodnie z ustawą, rozpoczynają pierwszą fazę ubiegania się o licencję. Analizują zgłoszony whitepaper, pomagają mu spełnić wymogi oraz zgłaszają zaakceptowany przez nich projekt do MFSA (Malta Financial Services Authority) – odpowiednika Ministerstwa Finansów. Na tym etapie dany projekt musi przejść również tzw. Financial Instrument Test, który pozwoli odpowiednio sklasyfikować dany token.

Drugą fazą jest okres oczekiwania – zwykle trwa od 3 do 4 miesięcy i w jego trakcie dzieje się stosunkowo niewiele – MFSA raz na jakiś czas złoży jakieś zapytanie lub prośbę o spełnienie danego standardu, a także wyznacza datę uzyskania licencji. Czas ten należy poświęcić na stworzenie odpowiedniej struktury do sprzedaży tokenów, która spełnia regulacje postawione przez rząd Malty. Dzięki temu, po uzyskaniu licencji, jesteśmy w stanie sprawnie zacząć sprzedaż naszych tokenów. Pamiętać również należy o odpowiednim księgowaniu transakcji – od niektórych rodzajów ICO trzeba będzie odprowadzić podatek od dochodów.

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko rejestracją spółek za granicą – jednym z naszych głównych celów jest wsparcie rozliczenia podatkowego traderów i minerów.

Specjalnie dla czytelników portalu Bitcoin.pl, mamy przygotowaną zniżkę -10% na rozliczenie krypto – niezależnie od ilości dokonanych transakcji! Wystarczy skontaktować się z nami (mamy wiele form kontaktu) i podać kod „bitcoinpl” jednemu z naszych specjalistów.

Autor: Hubert Matecki, Biuro rachunkowe TAXO

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności