za
BTCvsBCH

Spadek kursu i mocy sieci – Bitcoin Cash pokazuje pazur

2017-11-12
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Oficjalne odwołanie forka SegWit2x nie obyło się bez konsekwencji. Brak wizji jakichkolwiek zmian na Bitcoinie odnośnie rozmiaru (zapchanego) bloku, przyczynił się do wzrostu popularności forka Bitcoin Cash.

 

 

Oficjalne odwołanie forka SegWit2x nie obyło się bez konsekwencji. Brak wizji jakichkolwiek zmian na Bitcoinie odnośnie rozmiaru (zapchanego) bloku, przyczynił się do wzrostu popularności forka Bitcoin Cash.

 

Bitcoin Cash

 

Przypomnijmy. Początkowo z ideą hardforka mniejszościowego Bitcoin Cash wystąpiła chińska firma BitMain, producent koparek i administrator kopalni AntPool, mającej największy udział (wówczas 25%) w mocy obliczeniowej sieci. Z czasem jednak BitMain skłonił się w stronę porzuconego już oficjalnie rozwiązania SegWit2x (blok 2MB).

 

Fork został zainicjowany  przez chińska kopalnie, ViaBTC (4% mocy sieci BTC wówczas i 20% mocy Cash obecnie ) której  udziały kapitałowe ma… BitMain. Możliwe, że BitMain nie chciał stawiać wszystkiego na jedną kartę i wsparł swój wcześniejszy pomysł za pośrednictwem firmy zależnej. Za ojca Bitcoin Cash można więc uznać Bitmaina, który początkowo wykopał sporą ilość BCH, więc z ekonomicznego punktu widzenia powodzenie forka jest firmie bardzo na rękę.

 

Ideologia

 

Sam fork bez ideologii i fundamentów technicznych jest niewiele wart. Bitcoin Cash z założenia ma kontynuować ideę Satoshiego, bez blokowania wielkości bloku czyli przepustowości. Obecnie Cash ma 8MB jednak trwają testy bloku 1GB. Nowy Bitcoin  zgodnie z ideą ma być również wyłącznie środkiem płatności bez zbędnych łańcuchów bocznych i języka skryptowego, czyli odrzuca się w nim również SegWit. Jednym słowem podatny grunt dla dużej części społeczności wiernej idei Nakamoto. Ziarno właśnie mocno zakiełkowało, a właściwie to już wyrosło.

Podział środowiska

 

Środowisko Bitcoina jest podzielone od właściwie 3 lat, a kością niezgody jest właśnie wielkość bloku.

  1. Obóz Core

Obóz Core jest przeciwny zwiększaniu wielkości bloku dla rzekomego dobra centralizacji nodów. Ich zdaniem duży rozmiar bloku zmniejszy ilość nodów (przechowujących księgi transakcyjne) z prostego powodu: mało kogo będzie stać na dyski twarde przechowujące tyle danych (zapomnieli co to jest postęp technologiczny). Rozwiązaniem problemu ma być Lightning Network, czyli szybkie transakcje poza bitcoinowym łańcuchem bloków jednak na tym łańcuchu bazujące. Rozwiązanie nie będzie jeszcze w pełni gotowe przez najbliższe miesiące lub lata, a sieć Bitcoina jest już zapchana od dłuższego czasu co skutkuje absurdalnymi prowizjami. Bitcoin skazany jest więc na wegetacje i dogorywanie. Ze środka płatności stał się nośnikiem wartości i inwestycją czyli pieniądzem tezauracyjnym. Na pewno nie tym, czym z założenia miał być.

 

  1. Zwolennicy większego bloku

 

Tu mamy znów podział na przynajmniej 2 części.

 

2a. Zwolennicy SegWit2x, czyli porozumienia NYA. Nowy fork miał mieć zwiększony rozmiar bloku do 2MB oraz zawierać SegWit, który zwiększałby możliwości samego Bitcoina nie tylko jako środek płatniczy.

2b. Zwolennicy oryginalnej idei Satoshiego. Bez ograniczenia wielkości bloku i zbędnych dodatków. Najbliżej tej wizji jest właśnie Bitcoin Cash.

 

Oficjalnie fork SegWit2x został odwołany przez oryginalnych inicjatorów. Niewykluczony jest jednak fork mniejszościowy (podobny do Cash), który może zostać pociągnięty przez którąś z kopalń. Nawet jeśli do niego dojdzie nie będzie miał większego wpływu na obecną sieć Bitcoina, tak jakby to było w przypadku oficjalnego forka większościowego.

 

Wycofanie się SegWit2x przyniosło wielkie rozczarowanie wśród tej części społeczności, którzy dość mieli już zapchanej sieci i kuriozalnych prowizji oraz co najważniejsze blokowania rozwoju Bitcoina jako środka płatniczego. Nic więc dziwnego, że zyskał na tym właśnie Bitcoin Cash, który jest obecnie jedyną sensowną alternatywą. Nie udało się stworzyć forka większościowego SegWit2x, który był wynikiem porozumienia, więc skorzystał fork mniejszościowy, który powstał prawdopodobnie ze względów ekonomicznych. Ideologia została dorobiona później, jednak bynajmniej nie umniejsza to wartości forka. „Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma”.

 

Bitcoin Cash po wycofaniu się SegWit2x stał się jedyną sensowną alternatywą dla Bitcoin Core. Dlaczego nie inny altcoin jak np. Monero czy Dash? Z powodu wspólnej z Bitcoinem części już księgi transakcyjnej. Każdy kto miał przed forkiem BTC obecnie ma również BCH (o ile już ich nie sprzedał).  

 

Kurs

 

Dziś rano wartość jednego BCH sięgnęła 50% wartości BTC obecnie utrzymując się w okolicy 20-30%. Kapitalizacja Bitcoin Cash zajęła drugie miejsce wśród wszystkich kryptowalut. To ogromny sukces.  

 

KURSBCH

 

Tym samym stracił Bitcoin i średnio o tyle ile zyskuje BCH. Sumarycznie wartość BTC+BCH jest mniej więcej taka, jaka wartość BTC przed ogłoszeniem wycofania się z SegWit2x. Jednym słowem, BCH wysysa z BTC kapitał, ale i nie tylko.

 

KursBTC1

 

Moc sieci

 

Obecnie kopanie BCH jest około 60% bardziej opłacalne od kopania BTC. Przez to Cash odebrał Bitcoinowi dużą część mocy. Jej rozkład wygląda obecnie następująco:

 

BTC – 32%

BCH – 68%

 

Wygrała czysta kalkulacja i opłacalność. Moc sieci BCH jest chwilowo przynajmniej 2x większa niż sieć Bitcoina. Skutkuje to bardzo wydłużonym czasem zatwierdzania transakcji w sieci. Zamiast średnio 6 potwierdzeń w ciągu godziny mamy około dwóch. Tragizmu całej sytuacji dodaje fakt całkowitego zapchana się sieci BTC (kilkadziesiąt tysięcy transakcji w kolejce), niewątpliwie przez mniejszą ilość wpadających bloków oraz możliwego jak niektórzy twierdzą, spam ataku na sieć. Niestety tu Bitcoin padł ofiarą swojej słabości czyli małego bloku, którego zespół Core tak bardzo broni. Gdyby blok był duży, utrata mocy sieci nie byłaby tak bolesna.

 

Co dalej?

 

Nad tym pytaniem wielu się właśnie zastanawia. Wielu obawia się, że Bitcoin Cash zastąpi miejsce obecnego Bitcoina, zamieniając BTC na BCH tym samym wspomagając wzrost kursu BCH a co za tym idzie opłacalność miningu Cash oraz większą moc sieci kosztem mocy sieci taniejącego Bitcoina.

 

Ważną wiadomością jest planowany na jutro hard fork na Bitcoin Cash, który zmienia algorytm obliczania trudności wydobycia dostosowujący ją częściej. Częstsze dostosowywanie trudności powinno szybko zmniejszyć opłacalność wydobycia Cash i powrót części mocy do BTC.

 

Kurs BCH, który w ciągu 3 dni z poziomu około 350$ doszedł do 2800$ (Bitfinex, na niektórych giełdach wyżej) i spadł w ciągu minut do 1150$, wygląda jak typowy schemat bańkowy. Rynek wygląda na wykupiony, a kolejne dni mogą upłynąć na powolnych spadkach i/lub konsolidacji. Kolejne szczyty na BCH zadziwiłyby niejednego wytrawnego gracza.

 

BTC ze spadkiem kursu do 5500$ zaliczyło sporą, ale nadal jeszcze wydaje się, że zdrową korektę. Linia wielomiesięcznego trendu nie została przerwana. Jeśli spadki wyhamują i przejdą w stan konsolidacji, jest duża szansa wyjścia z tej korekty. W przeciwnym wypadku, możemy mieć klasyczny efekt pęknięcia bańki i BTC po obecnej cenie BCH lub nawet niższej.  

 

Oczywiście tyle jeśli chodzi o analizę techniczną, jednak w tym przypadku mamy starcie dwóch grup, dwóch idei i dwóch łańuchów Bitcoina. Do analiz w takich przypadkach należy podejść z ostrożnością, gdyż rynek może zachować się bardzo nieprzewidywalnie i wręcz absurdalnie.

 

Bitcoin Cash a co za tym idzie idea uwolnienia bloku pokazała właśnie pazur. Fork niewątpliwie mógł przestraszyć deweloperów Bitcoin Core choć raczej mało prawdopodobne, żeby dał im do myślenia (choć może pomógł im właśnie strach). Stanowisko Core w tej sprawie jest kategoryczne i stanowcze od dawna… a szkoda.  Bitcoin Cash jest też przykładem tego, że to ostatecznie rynek decyduje jakie rozwiązanie wygra. Nawet jeśli Bitcoin Cash jest krótkim epizodem, nie wykluczone są następne dopóki blok będzie sztucznie blokowany.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności