Ekonomia

Spadek inflacji – zaskakujące dane GUS

Bardzo zaskakujące dane płyną do nas właśnie z GUS. O co chodzi? Inflacja CPI w grudniu spadła do aż 2,3 [...]

Data publikacji: 7 stycznia 2021

bitbay

Bardzo zaskakujące dane płyną do nas właśnie z GUS. O co chodzi? Inflacja CPI w grudniu spadła do aż 2,3 proc. Przynajmniej takie wniosku można wyciągnąć ze wstępnego szacunku, jaki przygotował teraz polski urząd statystyczny. To najniższy taki odczyt od kwietnia 2019 roku.

Spadek inflacji

Koszyk towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. w porównaniu z grudniem 2019 r. podrożał, ale tylko o 2,3 proc. – wynika z nowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost cen względem poprzedniego miesiąca wyniósł ponoć tylko 0,1 proc. W listopadzie inflacja CPI wyniosła zaś 3,0 proc. rdr.

Wcześniej ekonomiści spodziewali się, że inflacja CPI pod koniec roku wyniesie 0,4 proc. mdm i 2,6 proc. rdr. GUS podał jak na razie, jak widać, bardziej optymistyczny wynik. To najniższy taki odczyt od kwietnia 2019 roku i jednocześnie pierwszy od ponad półtora roku rezultat, jaki jest poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (ten wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy).

Inflacja w 2020 r.

Przypomnijmy, że przez cały 2020 r. tylko dwukrotnie inflacja spadła poniżej 3 proc.: w maju (2,9 proc.) i potem sierpniu (również 2,9 proc.). Najwięcej wyniosła 4,7 proc., ile zarejestrowano w lutym. Wtedy była też na najwyższym poziomie od 2011 roku. W całym 2020 roku inflacja CPI wyniosła 3,4 proc.

Opublikowane dziś dane to jednak tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze rewidowane. Ostateczne dane poznamy dopiero 15 stycznia.

„Z dzisiejszego raportu dowiadujemy się jedynie, że wzrost inflacji cenowej był napędzany wyższymi niż przed rokiem cenami energii (+4,6 proc. rdr). Znacznie tańsze niż przed rokiem były za to paliwa – według obliczeń GUS-u tankowaliśmy o 8,4 proc. taniej niż w grudniu 2019 r. Wyraźnie obniżyła się za to dynamika cen żywności, która wyniosła tylko 0,7% rdr. W poprzednich miesiącach inflację CPI napędzały przede wszystkim szybko drożejące usługi oraz wyższe ceny żywności i energii”

– tłumaczy bankier.pl.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion